Tužilaštvo za Insajder: Đokić nije pozvan na saslušanje, već je Rektoratu poslat zahtev za prikupljanje obaveštenja

Rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić, nije dobio poziv za saslušanje u Tužilaštvu, već je Rektoratu poslat zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja, rečeno je Insajderu u Prvom osnovnom tužilaštvu.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić, foto: Tanjug/Rade Prelić

 Iz Tužilaštva su potvrdili da je protiv Đokića podneta krivična prijava zbog sumnje da je počinio krivično delo povreda ravnopravnosti, ali su demantovali da je rektor pozvan da da iskaz u Tužilaštvu.  

„Krivična prijava je primljena i poslat je zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja. Na taj zahtev se odgovara pismenim putem, a ne ličnim dolaskom u tužilaštvo“, naveli su iz Prvog osnovnog tužilaštva u Beogradu.  

Vladan Đokić danas je objavio otvoreno pismo upućeno predsedniku Vlade Đuri Macutu, gde ga obaveštava da neće moći da prisustvuje današnjem sastanku. 

„Obaveštavam vas da sam primio zahtev Prvog osnovnog tužilaštva u Beogradu za davanje obaveštenja po krivičnoj prijavi podnetoj od strane gospodina Miloša Pavlovića i drugih, zbog krivičnog dela povrede ravnopravnosti u kom je naglašeno da se od mene očekuje hitno postupanje. Imajući to u vidu, sa žaljenjem Vas obaveštavam da neću biti u mogućnosti da se odazovem na današnji sastanak u zgradi Vlade“, navodi se u pismu.  

U toku jučerašnjeg dana rektor Đokić i dvoje članova Rektorskog kolegijuma su se odazvali na poziv predsednika Vlade Đura Macuta na dijalog.

Rektorat je nakon sastanka saopštio da je bilo reči o mogućnostima za prevazilaženje aktuelne krize i da je za normalizaciju stanja na Univerzitetu potrebno prevashodno ispunjenje studentskih zahteva i otklanjanje svih drugih oblika pritisaka na akademsku zajednicu.

Kako se navodi u saopštenju, potrebno je anuliranje protivustavne Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta i prestanak medijskih pritisaka na akademsku zajednicu.  

"Razgovor nije u ovom trenutku doneo konkretne rezultate. Dogovoreno je da se nastavi u zgradi Vlade Srbije, o čemu ćemo izveštavati akademsku zajednicu i širu javnost blagovremeno", ističe se u saopštenju.  

Sastanku su prisustvovali i novi ministri prosvete Dejan Vuk Stanković i nauke Bela Balint. 

Kako su saopštili iz Vlade, razgovor je održan u konstruktivnoj atmosferi, a zaključeno je da će se nastaviti u cilju potpune normalizacije rada Beogradskog univerziteta. Iz rektorata su saopštili da je za normalizaciju stanja neophodno prevashodno ispunjenje studentskih zatheva i otklanjanje svih pritisaka na akademsku zajednicu.  

Od univerzitetskih profesora, upravo je naveći pritisak bio na rektoru Beogradskog univerzitetaVladanu Đokiću, protiv koga su podnete dve krivične prijave. Obe prijave podnela je neformalna grupa „Studenti koji žele da uče“ - jedna se odnosi na krivično delo zlouptreba službenog položaja, a druga na povredu ravnopravnosti. Prošle nedelje, na Veliki petak, rektor Đokić je bio saslušan u policijskoj stanici na Novom Beogradu po prijavi za zlouptrebu službenog položaja.  

Fakulteti širom zemlje su u blokadi od novembra prošle godine, nakon što je grupa ljudi napala studente beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti dok su odavali poštu stradalima u padu nadstrešnice. Studenti su kao uslov za izlazak iz blokade defnisali četiri zahteva – objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, sankcionisanje svih koji su napali studente, oslobađanje od gonjenja učenika protesta, kao i povećanje bužeta za visoko obrazovanje u iznosu od 20 odsto. Naknadno, dodata su još dva zahteva – utvrđivanje istine o navodima da je na protestima od 15. marta korišćeno akustično oružje, ali i otkrivanje odgovornih koji su predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću dozvolili da uđe u intenzivnu negu Kliničkog centra Srbije i poseti povređene u požaru u Kočanima u Severnoj Makedoniji.  

Izvor: Insajder