Prosvetni radnici posle protestne šetnje ostavili poruku ispred Vlade: "Nema svako love da kupi diplome"

Predstavnci četiri sindikata prosvetnih radnika - Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikata radnika u prosveti Srbije - završili su danas protest u Beogradu skupom ispred zgrade Vlade Srbije, gde su im se obratili predsednici tih sindikata. Pre toga, prosvetari su održali protestni skup i ispred Doma Narodne skupštine.

Protest prosvetnih radnika. Foto: Srđan Ilić

Prosvetni radnici okupili su se danas ispred zgrade Skupštine Srbije, sa zahtevom da Vlada ispuni protokol potpisan oktobra prošle godine. Oni poručuju da u da neće odustati od svojih zahteva, koji se tiču poboljšanja materijalnog položaja i bezbednosti zaposlenih u školama i predškolskim ustanovama. U jednom broju škola, širom države potpuno je obustavljena nastava, u nekim školama časovi su skraćeni, a ne rade ni pojedine predškolske ustanove. Nakon okupljanja ispred Doma Narodne skupštine protestna kolona se zaputila ka Vladi Srbije.

Obraćajući se okupljenima ispred Vlade Srbije, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marijanović rekao je da je, prema njihovim podacima, više od 1.000 škola u štrajku, a da je u više od 90 odsto njih u nekom vidu štrajka.

On je podsetio na protokol koji su prošle godine potpisali sa vladom, a kojim je bilo predviđeno da se usklade zarade prosvetara početnika sa prosečnom platom u Srbiji.

Marjanović je rekao i da neće ići na nove pregovore dok ne budu imali "nešto konkretno u odnosu na papir koji su potpisali".

Predstavnica Granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost" Vesna Vojvodić rekla je na protestu da ima para za nacionalne stadione i za naoružanje, a da je prosveta uvek bila najbolja odbrana Srbije.  

Osvrnula se i na "krunisane glave zlatnog doba" i ministarku prosvete Slavicu Đukić Dejanović koja se, kako je navela, sva razneži kada čuje za Nacionalnu čitanku.  

Protest prosvetnih radnika. Foto: Srđan Ilić


Pominjanje ministarke prosvete propraćeno je zvižducima i povicima "Ostavka". 

Zvižducima je propraćeno i pominjanje ministra finansija Siniše Malog i predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić.  

"Znamo da se čovek drži za reč, a za šta mi da držimo ovu državu. Čemu mi da učimo decu", upitala je Snežana Romandić iz Unije škola Beograda.  

Protest prosvetnih radnika. Foto: Srđan Ilić


Predstavnica Sindikata obrazovanja Beograda Snježana Pavlović poručila je da prosvetari ne žele da ih dele na osam i 12 odsto, jer su svi jednako vredni.  

Predstavnica Sindikata obrazovanja Srbije Merlin Trajković obratila se u ime zaposlenih u predškolstvu i istakla da nisu vaspitači ti koji danas zatvaraju vrata u vrtićima, već Vlada Srbije, navodeći da je sramota što su iz Ministarstva unutrašnjih poslova poslednjih dana zvali i proveravali. 

Protest prosvetnih radnika. Foto: Srđan Ilić

Prosvetari su ispred vrata zgrade Valde Srbije ostavili poruke: "Nema svako love da kupi diplome", "Crna Slavice", "Dajte za plate, a ne za lažne doktorate".

Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić procenila je da je oko 80 odsto škola u Srbiji obustavilo nastavu danas.

Ona navodi da bi broj prisutnih na protestu bio i veći, ali da su se neki autobusi kojima su nezadovoljni prosvetari iz unutrašnjosti trebalo da dođu na protest “naprasno pokvarili".

Kako je za Insajder rekao Miroslav Rančić, nastavnik iz Pirota u ovom gradu danas ne radi ni jedna škola, ni vrtić.

Protest prosvetnih radnika. Foto: Srđan Ilić


Saobraćaj ispred Skupštine je zaustavljen, jer su taj deo ispunili prosvetari, koji nose transparente: "Rušenje prosvete, Srbija bez budućnosti", "Doslednost za prosvetu", "Ne odustajemo".

Članovi reprezentativnih sindika prosvetnih radnika, danas su organizovali jednodnevnu obustavu rada u školama. Oni od Vlade Srbije traže poboljšanja materijalnog položaja zaposlenih u školama i predškolskim ustanovama.

Protest prosvetnih radnika. Foto: Srđan Ilić


Nastavnici iz svih gradova Srbije oko 11 sati okupili su se ispred Skupštine Srbije, a predviđeno je da u tačno u podne protestna kolona prosvetara krene do Vlade Srbije. 

Štrajku su priključili i zaposleni u pojedinim vrtićima.

Ministarstvo prosvete: Nastava potpuno obustavljena u 23 odsto škola

Ministarstvo prosvete saopštilo je povodm današnjeg protesta da je, prema podacima dobijenim od školskih uprava, nastava u celosti obustavljena u 23,39 odsto škola, dok je u izmenjenom režimu organizovana u 28,29 odsto.

Nastava je, kako navode u saopštenju, organizovana u 48,32 odsto škola.

"Predškolske ustanove, njih 90 odsto, radilo je po ustaljenom režimu, dok su ostale predškolske usatnove radile po izmenjenom režimu", piše u saopštenju.

Podsetimo, prethodan protest prosvetnih radnika održan je 16. septembra širom Srbije. 

U Beogradu su se prosvetni radnici tada okupili u parku Manjež, preko puta Ministarstva prosvete, a protestovalo se i u Zrenjaninu, Novom Sadu, Nišu, Šapcu, Valjevu, Kraljevu, Kragujevcu, Leskovcu, Somboru, Požarevcu...

Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije protestovao je 28. septembra, na Trgu Slavija, zbog povlačenja predloga o povećanju plata za 12 odsto, a od Vlade su zatražili povećanje zarada svim zaposlenima u predškolskim ustanovama.

Predstavnici reprezentativnih prosvetnih sindikata juče su razgovarali ponovo sa premijerom Milošem Vučevićem, ali im je saopšteno da "nema bolje ponude od januarske povišice za 12 odsto za nastavno i osam odsto za nenastavno osoblje".

Sindikati nisu pristali na to da povišica ne bude jednaka za sve zaposlene u školama. Nezadovoljni su i time što je država neće poštovati obavezujući protokol koji je potpisan pre godinu dana i što nema novca za povećanje zarada u ovoj kalendarskoj godini, kao i zbog toga što neće biti pregovora o korekciji koeficijenta.   

 Izvor: Insajder/Beta