Protestima širom Izraela obeležava se devet meseci od napada Hamasa

Protesti protiv Vlade Izraela počeli su jutros širom zemlje blokiranjem puteva, pozivima na izbore i sporazum o oslobađanju talaca zatočenih u Pojasu Gaze.

Foto: Tanjug/AP Photo/Mahmoud Illean

Organizatori protesta su najavili da će putevi biti blokirani u različito vreme u okviru Dana remećenja, kako su ga nazvali, u cilju da obeleže devet meseci od iznenadnog napada Hamasa na jug Izraela, posle čega je počeo rat.

Protesti su počeli u vreme kada i oktobarski napad Hamasa, tačno u 6.29 sati.

Demonstranti su se okupili oko kuće predsedavajućeg Histadruta, udruženja radničkih sindikata Arnona Ben-Davida, pozivajući ga da proglasi opšti štrajk, preneli su izraelski mediji.

Protestuje se i ispred kuća ministara i poslanika i poziva se na izbore.

"Krv je na rukama desničarske vlade", uzvikivali su demonstranti ispred kuće predsednika izraelskog parlamenta (Kneseta) Amira Ohane.

Aktivisti su se okupili u kibucu Or Haner kraj granice Gaze da puste crne i žute balone obeležavajući devet meseci od napada Hamasa 7. oktobra prošle godine.

Baloni su pušteni sa mesta na kojima su ispisana imena naselja napadnutih tog dana, kada je hiljade palestinskih ekstremista predvođenih islamističkim Hamasom probilo ogradu na granici i napalo južnu izraelsku teritoriju sa kopna, mora i iz vazduha.

Oko 1.200 osoba, većinom civila, je ubijeno tog dana i otet je 251 talac.

Veruje se da ih je u Gazi još uvek zatočeno 116 talaca, ali se zna da neki od njih nisu živi. Oko 100 ih je pušteno tokom jednonedeljnog primirja krajem novembra,a četvoro pre toga.

Sedmoro živih su oslobodili izraelski vojnici, a 19 tela je pronađeno, uključujući  tri tela osoba koje je greškom ubila vojska.

U izraelskim ofanzivama u znak osvete ubijeno je u Gazi više od 38.000 osoba, po podacima tamošnjeg Ministarstva zdravlja, koje ne pravi razliku između civila i boraca, ali se zna da su mnoge žrtve žene i deca.

Podsetimo u oktobru prošle godine, rano ujutru, Hamas je započeo teroristički napad na Izrael u kojem je ubio 1.150 ljudi, a 250 uzeo za taoce; tako je počeo najkrvaviji sukob između Hamasa i Izraela u kojem je do sada poginulo više od 37.000 ljudi. 

Brutalna reakcija Izraela na teroristički napad izazvala je najgoru humanitarnu krizu u jednom od najgušće naseljenih regiona u svetu, eksklave veličine Beograda, u kojoj živi više od dva miliona ljudi. Više od pola godine kasnije, Izrael nije spreman za mir - dok svi taoci ne budu oslobođeni, a Hamas poražen.

Izvor: Beta