Protest zbog rušenja Starog savskog mosta u Beogradu
Studenti u blokadi, aktivisti i građani okupili su se danas na Kalemegdanu, ispred Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda, u okviru akcije "Nasleđe u opasnosti", tokom kog su ukazali na problem rušenja Starog savskog mosta.

Skup je počeo šesnaestominutnom tišinom u 11.52, kojom su odali poštu poginulima u padu nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Na akciju su pozvali studenti Arhitektonskog i Fakulteta primenjenih umetnosti na društvenim mrežama, a ispred Zavoda su došli i aktivisti inicijative "Most ostaje", koji su prethodnih meseci pokušavali da spreče rušenje Starog savskog mosta.
Okupljeni su ispred Zavoda raširili veliki transparent "Nasleđe u opasnosti", a na skupu je bilo prisutno i nekoliko pripadnika policije.
Nakon skupa na Kalemegdanu, uputili su se u šetnju Pariskom i Karađorđevom ulicom, duž kojih su studenti arhitekture držali kratka predavanja o značajnim objektima u tim ulicama.
Po ulasku u naselje Beograd na vodi učesnici šetnje su počeli da prave veliku buku duvanjem u pištaljke i uzvikujući "ne damo nasleđe".
Studenti u blokadi i aktivisti blokirali su u Beogradu kružni tok kod nekadašnje autobuske stanice, nedaleko od Starog savskog mosta, nezadovoljni rušenjem kulturnog nasleđa glavnog grada i tog mosta.
Istoričar i zaposlenik Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograd Nenad Lajbenšperger izjavio je da su zaposleni u toj instituciji pre dve nedelje saznali da je direktor poslao Ministarstvu kulture dokument sa zahtevom da se skine zaštita sa objekata Generalštaba, zbog čega traže njegovu ostavku.
Lajbenšperger je, studentima, građanima i aktivistima okupljenim u protestu na raskrsnici Bulevara Vudroa Vilsona i Ulice Nikolaja Kravcova, naglasio da se zakoni o kulturnom nasleđu često se ne poštuju u samoj praksi, usled velikih pritiska vlasti, prozrokovanih uplivom stranog kapitala i stranih političkih elita.
Prema njegovim rečima, mali je broj zaposlenih u zavodima za zaštitu spomenika kulture, zbog čega se teško i bore sa političkim pritiscima.
"Bitno je da i javnost učestvuje u zaštiti nasleđa", istakao je Lajbenšperger.
Protest "Nasleđe u opasnosti" je završen oko 15 časova nakon čega su se studenti vratili na svoje fakultete.
Izvor: Beta/FoNet