Proglašena epidemija morbila u Brčkom, većina obolelih nevakcinisana
U Brčko distriktu proglašena je epidemija morbila, nakon što je od početka godine do sada registrovano 112 slučajeva ove zarazne bolesti.
Šef vladinog Odeljenja za zdravstvo i ostale usluge Asmir Mujanović rekao je da je, nakon sveobuhvatne analize, doneo odluku o proglašenju epidemije, prenosi agencija Srna.
Lekar iz Pododeljenja za javno zdravstvo Brčko distrikta Jasmina Čehić Ljaljić navela je da je 28 obolelih uzrasta do dve godine, 27 do pet, a 52 do 18 godina, te petoro obolelih koji su stariji od 18 godina. Do sada nije bilo smrtnih ishoda, a 24 zaraženih je hospitalizovano.
Ljaljićeva je napomenula da je najefikasnija preventivna mera vakcinacija protiv morbila, te da je obuhvat vakcinacije u 2023. godini iznosio 52 odsto, podsećajući da se efekat kolektivnog imuniteta postiže sa 95 odsto vakcinisanih.
"Od ukupnog broja obolelih čak 92 pacijenta nisu vakcinisana, četvoro je potpuno vakcinisano, a 16 ih je primilo nepotpune vakcine", precizirala je Ljaljićeva.
Šef Higijensko-epidemiološke službe brčanskog Doma zdravlja epidemiolog Adrijana Grgić saopštila je da je zbog novonastale situacije u Dečijem dispanzeru vakcinacija MMR vakcinama proširena i na drugu smenu i da raspolažu sa dovoljnim brojem doza ove trovalentne vakcine.
Ona je pozvala sve roditelje koji su propustili vakcinisanje dece ili su nepotpuno vakcinisana, a ukoliko su trenutno zdrava, da ih dovedu na vakcinaciju.
"Prvi simptomi infekcije morbilama su visoka temperatura, curenje iz nosa, crvenilo očiju, osip s unutrašnje strane obraza, a sedmog do osmog dana od simptoma javlja se osip po telu koji počinje u predelu glave, te se širi prema telu i traje pet do sedam dana, nakon čega nastupa perutanje kože", podsetila je Grgićeva.
Podsećamo da je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio da je na teritoriji Srbije je do 26. maja registrovano ukupno 106 slučajeva morbila.
Od 7. februara na snazi su pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Srbije u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u zemlji.
Mere pooštrenog nadzora treba sprovoditi do daljeg, odnosno najmanje do isteka perioda dvostruke maksimalne inkubacije od poslednjeg registrovanog slučaja, a u skladu sa procenom epidemiološke situacije u žarištu epidemije, odnosno na teritoriji Srbije, naveo je "Batut".
Izvor: Tanjug