Sednica o rekonstrukciji Vlade Crne Gore; Milatović kritikuje; Spajić: Crna Gora danas bira istorijsku izvršnu vlast
Sednica Skupštine Crne Gore, na čijem dnevnom redu je predlog rekonstrukcije 44. Vlade koji je podneo premijer Milojko Spajić, počela je sa manje od sat vremena zakašnjenja, burnim reakcijama poslanika opozicije.
Poslanik SD-a Boris Mugoša istakao je da je današnja sednica suprotna poslovniku, da su potvrdu toga imali i od Udruženja pravnika, kao i da je danas trebalo da se glasa o novoj, 45. Vladi, jer je, kako kaže, promenjena struktura izvršne vlasti.
Mugoša je kazao da se formiraju nova ministarstva i da je predložena glomazna Vlada sa više od 30 članova.
Filip Adžić iz Građanskog pokreta (GP) URA imao je primedbu na glasanje o povredi poslovnika, ali i na glomaznost predložene rekonstrukcije Vlade, kao i da je predlog premijera poslanicima dostavljen uoči današnje sednice. On je pozvao poslanika NSD Jovana Vučurovića da nabroji imena svih predloženih ministara i ako u tome uspe, kazao je, on će povuči iz parlamenta.
"Ovu bruku parlament do sad nije doživeo", poručio je Adžić.
Na samom početku sednice, predsednik Skupštine Andrija Mandić je pročitao Spajićev predlog o rekonstrukciji Vlade.
Rekonstrukcija Vlade, ulaskom konstituenata nekadašnjeg Demokratskog fronta – Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije, predviđena je koalicionim sporazumom potpisanim prilikom formiranja nove skupštinske većine i Vlade krajem oktobra prošle godine.
Rekonstrukcijom Vlade predviđen je i ulazak Bošnjačke stranke u izvršnu vlast Crne Gore, koja će imati pet resora.
Milatović oštro kritikovao Spajićevu predloženu rekonstrukciju 44. Vlade
Crnogorski predsednik Jakov Milatović oštro je kritikovao predloženu rekonstrukciju 44. Vlade, koju je predložio premijer Milojko Spajić, porukom da je Crna Gora "žrtva najprimitivnije političke trgovine"
"Danas je Crna Gora žrtva najprimitivnije političke trgovine i neodgovornosti koju premijer Milojko Spajić u kontinuitetu demonstrira prema vođenju države", naveo je Milatović.
On je na društvenoj mreži Iks napisao da "baš kad smo mislili da nas više ništa ne može iznenaditi danas svedočimo još jednoj prevari i vređanju zdravog razuma građana Crne Gore".
"Nakon sto je građanima postalo jasno da je izneverena ideja promena, nastavlja se devastacija političkog života i demokratskih procesa. Netransparentnost, neprincipijelnost, partitokratija, urušavanje institucija i trgovina državnim interesima svoj vrhunac dostižu izglasavanjem najglomaznije Vlade u istoriji Crne Gore čiji je cilj zaštita pojedinačnih interesa a ne boljitak našeg društva i evropski put države", napisao je Milatović.
Ne samo da građani, kako kaže, ovim neće dobiti ono što im je obećano poput uvećanja zarada za 25 odsto, meritokratiju, vladavinu prava i drugačije delovanje od onog na koje smo navikli u prošlosti, već će "višestruko platiti sve dok se i poslednji partijski funkcioner ne namiri".
"Pred svim društvenim akterima u Crnoj Gori je borba za pristojnu i pravednu državu, istinski građansku i evropsku zemlju, u kojoj će uspeh svakog pojedinca zavisiti isključivo od njegovih kompetencija i postignutih rezultata", zaključio je Milatović.
Spajić: Crna Gora bira danas istorijsku izvršnu vlast
Crnogorski premijer Milojko Spajić poručio je poslanicima u parlamentu, koji raspravlja o njegovom predlogu za rekonstrukciju 44.Vlade, da se danas bira istorijska izvršna vlast u Crnoj Gori.
"Ta Vlada je nastala na podlozi onoga što smo dogovorili prilikom popisa. Taj popis je uspešno sproveden i uskoro ćemo imati rezultate. Zbog toga, pozivam opoziciju koja je pomogla pri formiranju jedne ovakve većine, koju Crna Gora nije videla u svojoj istoriji još od komunističkih vremena, imamo jednu većinu koja je testament da će Crna Gora biti stabilna. Crna Gora će se fokusirati na teme koje su od interesa za građane – EU, standard. To su teme koje mire sve naše narode, religijske grupe, identitetske grupe“, rekao je Spajić.
Spajić je kazao da pruža ruku svima i ističe da je Crna Gora danas pomirenija nego ikad i zbog toga je svaka žrtva primerena i nemaju problem sa njom.
"Ova Vlada je garant jedne zrelosti. To je pokazatelj ne samo prema našim građanima koliku ozbiljnost projektuje ova Vlada već je pokazatelj svima vani. Postajemo primer kako u regionu Srbi i Bošnjaci, Srbi i Albanci, Crnogorci i Srbi, mogu zajednički da žive“, rekao je Spajić.
Program Evropa sad 2 je samo početak, jasan je premijer i dodaje da za tri ipo godine opozicija će sazreti još dodatno.
"Evropa će pozdraviti odraz pomirenja. Ovako Balkan čitav može da izgleda kao danas Crna Gora. Pomiren, okrenut prema budućnosti, Evropi, boljem standardu, antikorupciji i borbi protiv organizovanog kriminala. Tako može da izgleda Balkan. Mi smo primer za čitavi Balkan i bićemo svetionik za čitav Balkan i na to smo ponosni. Treba da sarađujemo sa svim našim susedima i da sa njima radimo. Taj ekonomski prosperitet koji će se desiti u Crnoj Gori, ideju ekonomskog boljitka, države koja je fer za sve – tu ideju ćemo proširiti na čitav Balkan. Želimo odličnu saradnju sa Hrvatskom, BiH, Srbijom, Turskom, Bugarskom, Grčkom… I sa njima imamo istorijske veze. Ovo je šansa da napravimo sjajne relacije sa svim zemljama iz šireg i bližeg okruženja“, kazao je Spajić.
Ovo je dodaje, šansa za EU i da Evropa može da kaže da smo konačno sazreli i da ne moraju više da nas tutorišu.
"Sazreli su dovoljno, mogu zajednički da rade. I Evropa će to da pozdravi. To je nešto što će da nas približi drugim zemljama u regionu. Približiće nas svim zemaljama u regionu. Radujemo se budućim odnosima“, kazao je Spajić u obraćnju poslanicima.
Kako izgleda predlog novog sastava 44. Vlade Crne Gore koji je Spajić dostavio Skupštini
U Skupštinu Crne Gore jutros je stigao Predlog za promenu sastava 44. Vlade Crne Gore, koji je uputio premijer Milojko Spajić.
Spajićev predlog je tema današnje sednice parlamenta, a prema predlogu novi sastav će činiti: Aleksa Bečić, potpredsednik Vlade za bezbednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku; Filip Ivanović, potpredsednik Vlade za spoljne i evrospke poslove, Budimir Aleksić, potpredsednik Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa verskim zajednicama; Milun Zogović, potpredsednik Vlade za infrastrukturu I regionaini razvoj; Ervin ibrahimović, potpredsednik Vlade za međunarodne odnose i ministar spoljnih poslova; Saša Mujović predložen je za ministra energetike; Bojan Božović, ministar pravde; Slaven Radunović, za ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine; Simonida Kordić, ministarka turizma; Maja Vukićević, ministarka saobraćaja; Damjan Ćulafić, ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja severa; Dragoslav Šćekić, ministar sporta i mladih; Naida Nišić, ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Filip Radulović predložen je za ministra pomorstva, Mirsad Azemović, ministar dijaspore, Damir Gutić, ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije; Admir Šahmanović, ministar rudarstva, nafte i gasa; Ernad Suljević, ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama; Milutin Butorović, ministar bez portfelja. U Vladi više neće biti dosadašnji potpredsednik Srđan Pavićević, ministri Janko Odović, Andrej Milović i Vladimir Martinović.
Istovremeno, Spajić je predložio razrešenje potpredsednika Vlade za bezbednost, unutrašnju politiku, evropske i spoljne poslove Aleksu Bečića; potpredsednika Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalu Srđana Pavicevićevićevića; potpredsednika Vlade za demografiju i mlade i ministra sporta i mladih Dragoslava Sćekića.
Takođe, premijer je predložio razrešenje ministra pravde Andreja Milovića, ministra spoljnih poslova Filipa Ivanovića; ministra rada i socijalnog staranja Naide Nišić;, ministra energetike i rudarstva Saše Mujovića, ministra saobraćaja i pomorstva Filipa Radulovića; ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janka Odovića i ministra turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja severa Vladimira Martinovića.
Podsećamo da je glavni odbor Bošnjačke stranke u Crnoj Gori odlučio da uđe u vladu Milojka Spajića, koja bi danas trebalo da bude rekonstruisana, zajedno sa prosrpskom koalicijom Za budućnost Crne Gore, čiji je lider predsednik parlamenta Andrija Mandić.
Prema prvim informacijama, Bošnjačkoj stranci pripašće šest mesta u rekonstruisanoj vladi.
Mediji su ranije navodili da je uslov za ulazak Bošnjačke stranke u vladu da ona raskine lokalne koalicije sa opozicionom Demokratskom partijom socijalista (DPS) u Ulcinju i Bijelom Polju, ali za sada nema informacija da li je pristala na to.
Portal CdM je objavio da će lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović postati ministar spoljnih poslova, dok list Pobjeda navodi da će on uz tu funkciju biti i potpredsednik vlade.
Bošnjačka stranka će dobiti i ministarstvo za dijasporu, ministarstvo socijalnog staranja, ministarstvo regionalnog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama i ministarstvo rudarstva.
Poslanici crnogorskog parlamenta glasaće o rekonstrukciji vlade, u koju treba da uđe prosrpska koalicija Za budućnost Crne Gore, predvođena Mandićem, bliskim predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Ta koalicija, koju čine Mandićeva Nova srpska demokratija (NSD) i Demokratska narodna partija (DNP) Milana Kneževića, do sada je u parlamentu pružala podršku Spajićevoj vladi, i imala je značajne pozicije u državnoj administraciji i javnim preduzećima, posebno u ključnim energetskim kompanijama.
Spajićeva vlada trenutno ima 19 ministarstava i 23 člana. Prema koalicionom sporazumu, Mandićevoj partiji posle rekonstrukcije treba da pripadne ministarstvo prosvete i resori prostornog planiranja i turizma, a Kneževićevoj mesto potpredsednika vlade i ministra saobraćaja.
Spekuliše se da bi nova vlada mogla da ima čak 30 resora, iako je Spajić tokom predizborne kampanje najavljivao da će se prevashodno rukovoditi stručnim kriterijumima, a ne partijskim željama.
Rekonstrukcija je dogovorena koalicionim sporazumom koji je potpisan prilikom formiranja vlade u oktobru prošle godine.
Izvor: Insajder, Beta, Tanjug