Kosovska policija upala u ekspoziture Pošte Srbije na severu KiM, EU: Zatvaranje filijala krši dogovore iz dijaloga

Pripadnici Kosovske policije ušli su u devet objekata Pošte Srbije u četiri opštine na severu Kosova - Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku. Zamenik komandira Kosovske policije za region sever Veton Eljšani izjavio je danas da je do sada zatvoreno šest objekata "Pošte Srbije" na severu Kosova jer su radili bez licence, kao i da će najverovatnije biti zatvorena preostala tri.

Kosovska policija upala u ekspoziture Pošte Srbije na severu KiM. Foto: Tanjug/ STR

 Eljšani je izjavio da je od regulatornog tela za elektronske i poštanske komunikacije dobijena informacija da postoje privredni operateri koji posluju bez licence, da je policija obavestila tužioca i da nastavlja po njegovim ovlašćenjima. 

"Danas oko 14 časova, policija je sprovela operaciju na devet lokcija na severu Kosova. Pošto smo dobili informacije i zahtev od organa za regulaciju elektronske poštanske komunikacije iz Prištine da na severu Kosova postoje pošte koje nisu licencirane, tačnije nisu registrovane", kazao je Eljšani.

U toku je akcija na još tri lokacije, dok je ostalih šest zatvoreno, preneo je Kossev.

"Mi smo ušli na ovih devet lokacija, za sad smo zatvorili šest objekata. Pošto smo videli da nemaju licence, najverovatnije će svih devet objekata biti zatvoreno. Do sada je operacija tekla bez problema", naveo je on.

Eljšani nije precizirao šta je tačno oduzeto iz tih objekata u papirnim vrećama koje je policija iznela, ali se pretpostavlja da je u pitanju dokumentacija Republike Srbije, a nije mogao da potvrdi ni da li je zaplenjen novac.

"Policijska procedura je takva da ako nađemo neki dokaz, onda to uzmemo i nosimo kod tužioca, a on donosi odluku šta dalje sa tim. Ne mogu da kažem šta je tačno zaplenjeno, verovatno pečati i dokumenta. Zavisi šta se sve nađe", kazao je Eljšani uoči zatvaranja sedmog objekta, glavne Pošte u Kosovskoj Mitrovici.

Kosovska policija je u maju upala i zatvorila ekspoziture Poštanske štedionice na severu KiM, što je, nakon zabrane upotrebe dinara, dodatno pogoršalo položaj Srba u pokrajini.

Petković: Upadom u pošte na severu KiM Kurti direktno provocira ratni sukob

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je da je u ponedeljak 5. avgusta kosovska policija u koordinisanoj i protivpravnoj akciji, jednostrano i mimo svih sporazuma upala i zaposela prostorije Pošte Srbije u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku.

"Reč je o novoj krizi u režiji Aljbina Kurtija koji na ovaj način hoće da protera sve Srbe sa Kosova i Metohije uskraćujući im sva osnovna ljudska prava, zastrašujući ih i planski im onemogućavajući normalne uslove za život", naveo je Petković u saopštenju. 

On je ukazao da je na delu brutalno kršenje sporazuma i da je ova akcija Prištine izvedena suprotno sporazumu o telekomunikacijama iz 2015. godine, u kome se jasno kaže da će se sva pitanja poštanskih usluga rešavati isključivo u okviru dijaloga. 

"Konkretno, Akcionim planom o telekomunikacijama iz 2015. godine dogovoreno je u tački 5. da su se obe strane saglasile da će o poštanskim uslugama razgovarati u kasnijoj fazi dijaloga", naveo je Petković. 

On je dodao da se, nakon ukidanja dinara i zatvaranja filijala Poštanske štedionice, Kurti obrušio na funkcionisanje Pošte Srbije, želeći da Srbe ostavi bez ikakvih sredstava za život, a radnike na ulici. 

"Neka se međunarodna zajednica dozove upamte, jer dok se oni oglase i preduzmu korake iz svoje nadležnosti na prostoru Kosova i Metohije kako bi zaustavili Kurtija u njegovom rušilačkom pohodu, svi Srbi će ili biti proterani ili pohapšeni, a sve tekovine i dogovori iz dijaloga zgaženi i poništeni. Ako je to ono što žele i što nam poručuju svojim pasivnim stavom, neka nam tako jasno i kažu", istakao je Petković.

Vlasti u Prištini su uz pomoć policije i maju ove godine zatvorile šest objekata Banke Poštanske štedionice Srbije i Narodne banke Srbije u četiri opštine na severu KiM.

Upadom u pošte nastavljen je niz zatvaranja "srpskih" objekata na severu Kosova i Metohije koji su za kosovske vlasti nelegalni. Sa druge strane, iako nisu deo vlasništva države Srbije, Srbi su radili u njima i doživljavali ih kao nešto "srpsko". A zatvarani su objekti od onih koje se bave platnim prometom, do privremenih organa opština. Sve ovo za Prištinu je uspostavljanje kontrole, posebno na severu KiM, za Beograd - zastrašivanje Srba.

Srpska lista: Upad Kurtijeve policije u pošte nastavak plana etničkog čišćenja KiM od Srba

Srpska lista saopštila je da je brutalni upad kosovske policije u objekte u kojima posluju ogranci Pošte Srbije nastavak plana etničkog čišćenja severa Kosova i Metohije od svega što ima prefiks srpski. 

"Ovom akcijom se krše sporazumi postignuti u Briselu 2015. pod pokroviteljstvom Evropske unije i time čitav dijalog i njegova zaostavština anuliraju, a Evropska unije srozava svoj ionako slab autoritet i ugled koji ima u očima srpskog naroda", ističe se u saopštenju Srpske liste.

Dodaje se da "anemična" saopštenja i ćutanje međunarodne zajednice daju krila premijeru Kosova Aljbinu Kurtiju da nastavi progon srpskog naroda, gazeći sve sporazume, ali i ljudska, politička, ekonomska i sva druga prava srpskog naroda. 

U saopštenju se ukazuje da je ukidanje poštanskih usluga nakon ukidanja dinara najteži udarac za funkcionisanje srpskih institucija i pružanje usluga građanima na ovim prostorima, a što je jasna namera Kurtija. 

Srpska lista još jednom apeluje na međunarodnu zajednicu da hitno reaguje i zaustavi Kurtija u nameri da protera Srbe sa svojih ognjišta jer je njihova obaveza da zaštite sve građane, pa i Srbe i ne dozvole Kurtiju da izazove regionalnu nestabilnost.

"Kurti prosto kipti od besa što nakon svih antisrpskih poteza i ugnjetavanja srpskog naroda, Srbi i dalje prkosno ostaju na severu. Što se nisu dali u beg pred naletima njegovih hordi i što su svesni da su svoji na svome", naglašava se u saopštenju.

Ministarstvo traži reakciju međunarodne zajednice

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija saopštilo je da je upad kosovske policije u jedinice poštanske mreže JP "Pošta Srbije" na severu KiM “još jedan u mnoštvu primera demonstriranja otvorene sile i protivpravnog delovanja privremenih institucija samouprave u Prištini koje za cilj imaju trajni progon preostalog srpskog i drugog nealbanskog življa na području KiM”. 

Ministarstvo je u saopštenju najoštrije osudilo “najnoviju koordinisanu i protivpravnu “akciju kosovske policije, ističući da očekuje da relevantni međunarodni akteri reaguju u najkraćem roku i zaštite elementarna ljudska i građanska prava srpskog i drugog nealbanskog življa na KiM.

Anđelković: Naći ćemo način da se pobrinemo za status zaposlenih 

Pošta Srbije će naći način da se pobrine za socijalni status 256 zaposlenih u filijalama tog preduzeća na Kosovu, saopštio je večeras direktor Pošte Srbije Zoran Anđelković, ocenivši da je današnji upad kosovske policije u pošte na severu Kosova "nezapamćeni teror" nad Srbima.

Anđelković je u pisanoj izjavi istakao da režim premijera Kosova Aljbina Kurtija sprovodi teror nad Srbima različitim metodama pritiska, pretnji i ucena, a da sve to radi uz podršku zemalja Kvinte.  

"Novi nezapamćeni teror nad srpskim narodom, pojedincima i privrednim subjektima koji su od interesa zaživot srpskog naroda na Kosovu, uz ranije ukidanje dinara i platnog prometa, prethodne napade na Banku Poštanska štedionica i sada na Poštu Srbije, na srpski narod i sve ono što predstavlja okosnicu iole normalnog života za Srbe na Kosovu", smatra Anđelković.  

Kako je naveo, "ovo je poslednja u nizu jednostranih akcija koje ruše sporazume postignute u okviru Dijaloga i sprečavaju proces normalizacije odnosa".  

"Oni ne samo da ne žele da formiraju Zajednicu srpskih opština i pomognu da Srbi žive normalno, već poništavaju sve dogovore nasiljem i dugim cevima", ocenio je Anđelković.  

On smatra da je cilj današnje akcije u direktnoj suprotnosti sa Akcionim planom dogovorenim u Dijalogu još 2015. godine, koji predviđa da će se pitanje poštanskih usluga rešavati u kasnijoj fazi Dijaloga. 

Anđelković je naglasio da je nakon razgovora sa direktorom Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petrom Petkovićem i direktorom Radne jedinice Kosovo i Metohija Ivanom Milojevićem postignut dogovor da će, ukoliko dođe do zatvaranja poslovnica na Kosovu, preuzeti sve neophodne korake i naći načine da pomognu stanovništvu i zbrinu zaposlene i njihove porodice.  

On je apelovao da sve međunarodne institucije reaguju i spreče ugrožavanje bezbednosti zaposlenih i korisnika Pošte Srbije na Kosovu. 

EU: Zatvaranje devet filijala Pošta Srbije na severu krši dogovore iz dijaloga

Evropska unija saopštila je večeras da je današnje zatvaranje devet filijala Pošte Srbije na severu KiM od prištinskih vlasti jednostrani i nekoordinisani korak koji krši dogovore postignute u okviru dijaloga Beograda i Prištine pod okriljem EU.

Kao deo Dogovora o telekomunikacijama postignutog 2013. godine i Akcionog plana usaglašenog 2015. godine, obe strane su se saglasile da će raspraviti poštanske usluge 'u kasnijoj fazi', čime su priznale da se ovo pitanje može rešavati samo u okviru dijaloga, ističu u Briselu.

U saopštenju Brisela se navodi da je EU spremna da uključi ovo pitanje na dnevni red sledećeg sastanka u okviru Dijaloga i da očekuje da strane razviju konstruktivne ideje koje bi mogle poslužiti kao osnova za rešenja.

"Jednostrani i nekordinisani postupci ne mogu pružiti rešenja za ovo ili bilo koje drugo pitanje koje se odnosi na proces normalizacije između Kosova i Srbije. Zatvaranje postojećih usluga za Srbe na Kosovu, bez ikakvog prethodnog dogovorenog aranžmana, dodatno će negativno uticati na svakodnevni život i uslove života ove zajednice. Pozivamo vladu Kosova da preispita svoju odluku i da pronađe pregovarano rešenje za ovo pitanje u okviru Dijaloga", dodaje se u saopštenju EU.

Izvor: Kancelarija za KiM/ Tanjug