Završen trilateralni sastanak u dijalogu Beograda i Prištine, dogovoreni naredni koraci

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je u utorak 2. jula da je Priština pokazala da nije spremna za normalizaciju odnosa sa Beogradom i dalje razgovore u okviru tehničkog dijaloga.

Besnik Bisljimi, glavni pregovarač Prištine, Miroslav Lajčak, predstavnik Evropske unije (EU) za dijalog Beograda i Prištine i Petar Petković, glavni pregovarač Beograda na sastanku. Foto: Miroslav Lajčák @MiroslavLajcak

On je nakon razgovora u Briselu rekao da je na trilateralnom sastanku uz posredstvo specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka Beograd insistirao na formiranju Zajednice srpskih opština, što je ključno pitanje za opstanak Srba i norčalizaciju, ali da je Priština pokazala da nikada neće formirati ZSO i da je politika premijera Kosova Aljbina Kurtija proterivanje Srba.

"Dijalog je jedino mesto za kompromisna rešenja, za razliku od prošle nedelje kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio spreman za razgovor, a kada je Kurti odbio da razgovara", rekao je Petković novinarima.

Petković je rekao da je sa delegacijom EU najpre razgovarala delegacija Beograda i da su oni trajali oko dva sata, a zatim Priština, kao i da je posle održan trojni sastanak, gde je Beograd insistirao na ZSO, ali da su razgovarali i o energetici, slobodi kretanja i pitanju zvaničnih poseta.

"Naša strana je bila odlučna u iznošenju argumenata koji se odnose na poštovanje svih sporazuma. Na sastanku sa Lajčakom smo razgovarali o ZSO, nestalima, slobodi kretanja, istakli da je neophodno da se odblokira srpska roba, o mostu na Ibru gde smo istakli šta piše o mostu u sporazumu - da treba da se izvrši razgraničenje u oblasti Suvog Dola što Priština nije uradila. Lajčak je rekao da to može samo u dijalogu da se reši", rekao je Petković.

On je dodao i da je na trojnom sastanku glavni prištinski pregovarač Besnik Bisljimi rekao da ne prihvata sporazum o zvaničnim posetama.

"Oko energetike je bilo brojnih pitanja gde je naš tim pokazao kako funkcioniše Elektrosever i pitanje ZSO gde smo razgovarali o mapi puta kako da kroz konkretne korake nastavimo normalizaciju", rekao je Petković.

Istakao je da je na sastanku rekao da je Beograd spreman da razgovara o nacrtu statuta EU, iako postoji i statut Upravljačkog tima, kao i da je evropski nacrt dobra osnova, dok je Bisljimi odbio da o nacrtu statuta EU razgovara.

"Nacrt statuta je ključan za formiranje ZSO i to je u sporazumu jasno definisano. To pokazuje da oni ne žele i neće da formiraju ZSO, kao i da je politika Kurtija proterivanje Srba", rekao je Petković.

Lajčak: Razgovarali smo o raznim temama i dogovorili se o brojnim daljim koracima

Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak saopštio je večeras da je na trilateralnom sastanku delegacije Beograda sa delegacijama Evropske unije i Prištine, bilo reči o velikom broju tema, i da su strane postigle dogovore o ''brojnim narednim koracima''.

''Posle više od sedam sati, sastanci sa glavnim pregovaračima su završeni. Sa Besnikom Bisljimijem i Petrom Petkovićem razgovarali smo o raznim temama i dogovorili smo brojne naredne korake'', napisao je Lajčak na na mreži Iks.

Bisljimi: Srbiju zanima samo osnivanje Zajednice srpskih opština

Glavni pregovarač prištinske delegacije u okviru dijaloga Beograda i Prištine Besnik Bisljimi izjavio je da Srbiju zanima samo jedna tačka osnovnog sporazuma, a to je osnivanje Zajednice srpskih opština (ZSO).

''Jedina tačka dnevnog reda oko koje smo morali da napredujemo bila je rasprava o finalizaciji plana redosleda. Ali (direktora kancelarije za KiM Petra) Petkovića je zanimala samo jedna tačka koja je podrazumevala usvajanje evropskog nacrta statuta. Rekli su da možemo razgovarati o drugim tačkama nakon što krenemo dalje sa implementacijom ZSO'', rekao je Bisljimi, a prenosi Koha.

On je istakao da je prištinska strana imala predloge za sve tačke osnovnog sporazuma i dodao da nije moguće napraviti deset različitih planova redosleda.

''Lajčak je tražio da do 18. jula pošaljemo naše pisane komentare na sporazum, predlozi će biti poznati svim stranama, a to će pokazati da Srbija neće poštovati sporazum'', rekao je Bisljimi.

Izvor: Tanjug