Patrijarh Porfirije: Zakon o rodnoj ravnopravnosti veštački kreira život društva i pojedinaca, ima potencijal da ličnost deli iznutra

Patrijarh srpski Porfirije izjavio je u utorak, 16. januara, da je ocena mnogih da Zakon o rodnoj ravnopravnosti na potpuno veštački, neprirodan način kreira život društva i pojedinaca dijametralno suprotan istorijskom iskustvu načina života, pa i savremenim stremljenjima našeg društva".

Patrijarh Porfirije. FOTO: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

On je, otvarajući naučni skup "Srpski identitet, srpski jezik i Zakon o rodnoj ravnopravnosti", u Narodnoj biblioteci Srbije, rekao da se čini da "taj zakon ima potencijal da pojedinca, ljudsku ličnost deli iznutra, diktirajući pod pretnjom sankcijama ljudima potpuno nesvojstven način mišljenja i opštenja koje proizilazi iz takvog mišljenja".  

"Na taj način stvara mogućnost da mladi naraštaji forsiranim pritiskom i manipulacijama onim što se zove 'brejn vošing' prestanu da budu ono što su Božijom voljom postali, ono što su po svojoj prirodi", ocenio je patrijarh Porfirije.  

On je rekao da "srpska kultura nije podeljena, niti treba da bude shizofrena, niti po svojoj prirodi može da bude podeljena", ali je dodao da "ona nije ni unisona, ne diriguje joj jedan dirigent ili neki politički komesar i jedan centar, nego se srpska kultura slobodno razvija".  

Patrijarh Porfirije je rekao da "kultura ne treba i ne sme ni kao način života da cepa društvo, da pravi nedoumice u društvu tako da pojedinac, ličnost izgubi orjentir u prostoru i vremenu", ali je dodao da je ocena mnogih da Zakon o rodnoj ravnopravnosti baš to čini.  

On je rekao da su se danas sastali na skupu da bi još jednom razgovarali o zakonu "u svetlu ili možda mraku njegovih odredbi, da bi preispitali i sebe, svoje životne stavove i da bi svi zajedno nastojali da njihov rad i zaključci ne služe još većim podelama, antagonizmima, nego da budu koliko je to moguće zdrava osnova za društveni dijalog, dijalog sa odgovornim, relevantnim nosiocima vlasti koji će ukazati na rešenje koje je dobro i prihvatljivo za svakog".  

Kako je na skupu rečeno od januara ove godine počinje primena sankcija predviđenih Zakonom o rodnoj ravnopravnosti "prema onima koji ne izvršavaju njegove odredbe".  

Naučni skup organizovale su Informativna služba Srpske pravoslavne crkve i Matica srpska.  Skupu su prisustvovali ministarka prosvete Slavica Đukić-Dejanović i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov.

Ovo nije prvi put da je Porfirije izneo sporne stavove o rodno osetljivom jeziku. U maju prošle godine na društvenim mrežama pojavio se snimak
s prazničkog ručka na dan Svetog Vasilija Ostroškog, na kome se čuje da patrijarh tokom govora o rodno osetljivom jeziku nekoga naziva "jadnice" i "bednice". 

Tada se oglasila Informativna služba SPC koja je saopštila da je patrijarhna snimku "oštro i sa gorčinom govorio o kampanji koju protiv crkve vode pojedini državni funkcioneri i tzv. antirežimski mediji".

Informativna služba SPC navela je da on te izjave nije uputio svim ženama, već je "govorio u jednini i mislio na jednog državnog funkcionera".

"Sasvim slučajno je taj funkcioner/ka, osoba ženskog pola. Nema sumnje da bi patrijarh isto govorio i da se kojim slučajem radi o funkcioneru, odnosno muškarcu", navedeno je tada u saopštenju.

U saopštenju je ocenjeno da je poverenica za ravnopravnost Brankica Janković tokom gostovanja na televiziji pokušala crkvi da ospori pravo da se izjašnjava o bilo kom društvenom pitanju, pa i "o nametanju načina na koji će narod međusobno opštiti i ozakonjenju obaveznosti rodne, odnosno transrodne prakse od vrtića pa na dalje".

Povodom patrijarhove izjave tada se oglasila i poverenica za ravnopravnost Brankica Janković.

"Duboko su poniživajuće i uznemiravajuće reči koje su se pojavile u javnom prostoru, kojima se žene nazivaju bednicama i jadnicama, posebno jer ih izgovara patrijarh SPC", ocenila je tada ona.

Izvor: FoNet, Insajder