Pašalić: Više od 80.000 dece u Srbiji izloženo je nekoj vrsti radne eksploatacije
Zaštitnik građana Zoran Pašalić ukazao je da je dečji rad veoma retko posledica nebrige roditelja, već da ga najčešće uzrokuju siromaštvo i zloupotreba od odraslih, zbog čega je neophodno da nadležni organi na svim nivoima obezbede mehanizme za eliminisanje radne eksploatacije dece.
“Najvažnija obaveza nas odraslih je da obezbedimo zdrav psihofizički razvoj svoj našoj deci, a posebno deci koja su žrtve radne eksploatacije. Neophodno je da se zajedničkim naporima nadležnih organa utvrde i otklone uzroci zbog kojih su deca izložena fizičkom radu”, rekao je Pašalić povodom 12. juna - Međunarodnog dana borbe protiv dečjeg rada.
Pašalić je rekao da su prinudnom radu najčešće izložena deca koja žive i rade na ulici, koja se zloupotrebljavaju za rad.
Više od 80.000 dece u Srbiji, prema dostupnim podacima, izloženo je nekoj vrsti radne eksploatacije koja ostavlja ozbiljne posledice po njihovo zdravlje i razvoj, dodao je on.
U obavezi smo da jačamo zakonodavstvo i politike koje štite decu od iskorišćavanja, ali i da osnažujemo institucije koje sprovode zakone, rekao je ombudsman.
Međunarodni dan borbe protiv dečjeg rada - 12. jun, ustanovljen je 2002. godine kao podsetnik da u društvu postoje dece koja su, zbog zloupotreba odraslih, onemogućena da budu srećna i zadovoljna da rastu i razvijaju se u humanim uslovima.
Izvor: FoNet