Obeležena 25. godišnjica od ubistva Slavka Ćuruvije: Pravda je mrtva, ali istina živi (VIDEO)

Od ubistva novinara i izdavača Slavka Ćuruvije prošlo je 25 godina, a godišnjica je obeležena ispred ulaza u zgradu u kojoj je ubijen novinar. Ovo je prva godišnjica nakon presude Apelacionog suda u Beogradu koji je u februaru oslobodio pripadnike nekadašnje Službe državne bezbednosti Radomir Marković, Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak koji su bili osumnjičeni za ubistvo.

Živojin Rakočević i Veran Matić na 25 godišnjici ubistva Slavka Ćuruvije. Foto: Srđan Ilić

Predstavnici novinarskih udruženja i opozicionih političkih partija položili su vence i cveće na mesto ubistva, uz reči da je zbog oslobađajuće presude u ovom slučaju "pravda mrtva, ali da istina živi".

Potpredsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Marko Somborac je izjavio da su se novinarska udruženja, kao i građani, nadali da izvršioci i nalogodavci ubistva Ćuruvije biti pronađeni i kažnjeni, ali da se umesto toga dešavaju novi napadi i hajke na novinare u Srbiji.

Somborac je dodao da nema ni nade ni odgovornosti za ono što se desilo pre 25 godina.

"Posle presude više ni tu nadu nemamo, nemamo ni odgovornost onih koji su obećavali da će dati ostavku ako se taj zločin ne razreši, što je rekao trenutni predsednik. Onda nemamo ni odgovornost onih koji su pitali što suđenje nije odmah počelo kad se desilo ubistvo, što je bivša premijerka, sadašnja predsednica Skupštine“, rekao je Somborac.


Kako je istakao, istraživanje ovog svirepog ubistva će se nastaviti.

"Čim postoji toliko otpora kod bahatih i moćnih, znači da njima nešto smeta. Da sve ovo ne bi bilo uzaludno, nastavićemo i dalje da im smetamo“,  naveo je Somborac.

Predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Živojin Rakočević je rekao da je u slučaju rešavanja ubistva novinara Slavka Ćuruvije "pravda mrtva, ali da istina živi“.

Rekao je i da to znači da će zajednica "disati za vratom“ onima koji su doneli oslobađajuću presudu za okrivljene za ubistvo Ćuruvije, nakon što su dva puta prethodno bili osuđeni svi zajedno na oko 100 godina zatvorske kazne.

"Svi znamo da su se pravo i pravda razišli. Vi, koji držite pravdu u svojim rukama, ubili ste tu pravdu, ali je istina živa“, istakao je Rakočević.

Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić rekao je da se on 12 godina neprekidno bavi ubistvom i pokušajima da se ono razreši. Dodao je da danas u Srbiji "nema nikoga“ ko ne zna ko je izvršio i organizovao ubistvo novinara Ćuruvije.

Matić je upozorio da ubistva novinara koja su se desila devedesetih godina - Slavka Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića, podsećaju na situaciju koja se upravo dešava novosadskom novinaru Dinku Gruhonjiću.

"Sa jezom gledamo i veoma smo zabrinuti zbog onog što se događa Dinku Gruhonjić. Neizbežna je asocijacija na ovaj ulaz, na ulaz u kojem je ubijen Milan Pantić i to je rezultat nedostatka volje, želje i u krajnjoj liniji profesionalizma da se štite životi onih koji su ugroženi. U ovim slučajevima, moralo je da se pribegne i privatnom obezbeđenju i to je jedan veliki poraz ovog sistema. Ne smemo dozvoliti da se dogodi novo nanošenje teških povreda ili ubistva u ulazim“, upozorio je Matić.

Podsetimo pre 25 godina na današnji dan, u prolazu svoje zgrade u Svetogorskoj ulici u Beograda sa 18 metaka u leđa ubijen je novinar Slavko Ćuruvija. Ove godine Apelacioni sud oslobodio je okrivljene Radomira Markovića, Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića i ako su prvostepenom presudom bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.

Izvor: Insajder