Obeležen Dan belih traka u Prijedoru: Građani traže spomenik, vlasti ćute

Mirnim mimohodom kroz šetačku zonu, građani Prijedora danas su obeležili Međunarodni dan belih traka, u znak sećanja na 31. maj 1992. godine kada je nesrpskom stanovništvu tog grada naređeno da svoje domove obeleže belim zastavama, dok su oni koji se kreću gradom morali da nose belu traku oko ruke.

Ilustracija Foto: Unsplash/ Marta S.

Nakon toga u Prijedoru su osnovani logori Keraterm, Omarska i Trnopolje između 26. i 30. maja, u kojima je bilo zatočeno 30.000 Bošnjaka i Hrvata. Više od 3.000 ih je ubijeno, a do danas svi posmrtni ostaci nisu pronađeni. Među ubijenima je bilo 102 dece.

Kako prenosi BHRT, ovogodišnje obeležavanje proteklo je dostojanstveno i bez incidenata, a učesnici su u znak sećanja na 102 ubijene prijedorske dece bošnjačke nacionalnosti položili isto toliko ruža, formirajući krug na mestu gde bi trebalo da bude izgrađen spomenik.

Predstavnik roditelja ubijene dece Fikret Bačić izjavio je Feni kako su ovogodišnjoj komemoraciji prisustvovali brojni građani i da su mnogi kafići tokom mimohoda ugasili muziku, dok su gosti u baštama ustajali u znak poštovanja.

"Obični građani su iskazali saosećanje s nama koji obeležavamo taj dan i žele suživot, mir i napredak ovog grada. Međutim, političari, kako u entitetima, tako i u lokalnim zajednicama, to očigledno ne žele", kazao je Bačić.

Iako roditelji već godinama traže dozvolu za izgradnju spomenika ubijenoj deci, gradske vlasti Prijedora, prema njegovim rečima, i dalje odbijaju razgovor o toj temi.

"Gradonačelnik Slobodan Javor ne želi da razgovara, iako sam mu uputio više od 236 pisama, uključujući i ono prošle godine kada sam zatražio tri konkretne odluke – odobrenje za izgradnju spomenika, izbor lokacije u ulici Ahmeta Babića i formiranje radnog tela koje će rukovoditi tim procesom. Odgovor nikada nisam dobio", istakao je Bačić.

Naglasio je da su inicijativu, osim domaćih udruženja, podržale i brojne međunarodne organizacije, ambasadori i evropski parlamentarci, ali da ni to nije bilo dovoljno da dobiju priliku za sastanak sa gradonačelnikom.

Za zločine u Prijedoru, prema informacijama udruženja žrtava, do sada je doneseno oko 50 pravosnažnih presuda i izrečene kazne od oko 800 godina zatvora. U Hagu je osuđeno 11 osoba, a pred Sudom Bosne i Hercegovine još četiri, nakon što je njihov predmet iz Haškog tribunala prebačen domaćim pravosudnim institucijama, podseća Radio Slobodna Evropa.

Izvor: FoNet