Novi investicioni paket EU za Zapadni Balkan, sredstva i za prugu u Srbiji

Evropska komisija najavila je u utorak 2. juna, šesti investicioni paket u sklopu Ekonomskog i investicionog plana EU za Zapadni Balkan za koji se očekuje da mobiliše 1,2 milijarde evra investicija.

Foto: Srđan Ilić

Nove investicije odnose se na tri prioriteta Ekonomskog i investicionog plana - životnu sredinu i klimu, održivi transport i podršku poslovnom sektoru.

U sklopu prvog je predviđena obnova infrastrukture za vodosnabdevanje i kanalizaciju u Crnoj Gori i BiH, kod drugog je reč o napretku na železničkoj infrastrukturi na Koridoru X, uz brzu vezu Beograd - Velika Plana koja omogućava brži protok putnika i tereta u regionu, a kod trećeg prioriteta reč je o pokretanju novog fonda za inovacije i zelenu transformaciju preduzeća u regionu.

Iz paketa će biti podržano ukupno osam novih investicija u vodosnabdevanje i kanalizaciju, tretman otpadnih voda i železnički transport, kao i inovacije i zelenu transformaciju malih i srednjih preduzeća.

Komisija je saopštila da će investicije biti realizovane u tesnoj saradnji sa partnerima sa Zapadnog Balkana i međunarodnim finansijskim institucijama.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da se ovim paketom od 1,2 milijarde evra kvalitetnom infrastrukturom jača regionalna povezanost.

"Naši zapadnobalkanski partneri grade njihovu evropsku budućnost. Te investicije, uz neophodne reforme i pristup jedinstvenom tržištu, pripremiće ekonomije naših partnera da se priključe Uniji", istakla je Fon der Lajen.

Investicioni paket uključuje 300 miliona evra grantova EU iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III), dodatne bilateralne doprinose članica EU i Norveške, zajmove međunarodnih finansijskih institucija i doprinose ekonomija Zapadnog Balkana, saopštila je Komisija.

Paket je, navodi se, podržao Operativni odbor Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) na sastanku 1-2. jula.

Cilj Ekonomskog i investicionog plana za Zapadni Balkan (2021-2027) je da podstakne dugoročni oporavak, ubrza zelenu i digitalnu tranziciju i ojača regionalnu saradnju i konvergenciju sa EU.

Mobilizacija 30 milijardi evra

Planom, koji je Evropska komisija usvojila u oktobru 2020. godine, mobiliše se do 30 milijardi evra investicija, uključujući devet milijardi evra grantova EU kroz IPA III za period od 2021. do 2027. godine. Od ovog iznosa, pet milijardi evra je izvršeno preko WBIF-a.

EU je do sada odobrila programe za mobilizaciju do 17,5 milijardi evra investicija u okviru Ekonomsko-investicionog plana, uključujući 5,4 milijarde evra grantova EU.

WBIF je zajednička finansijska platforma pokrenuta pre 15 godina, koja okuplja Evropsku komisiju, finansijske organizacije, države članice EU i Norvešku, radi unapređenja saradnje u investicijama javnog i privatnog sektora.

Ovom platformom podržava se društveno-ekonomski razvoj regiona i ona doprinosi evropskoj integraciji Zapadnog Balkana.

Pored toga što će biti glavno finansijsko sredstvo za sprovođenje Ekonomsko-investicionog plana EU, WBIF će imati važnu ulogu u primeni novog Plana za reformu i rast za Zapadni Balkan, vrednog šest milijardi evra, koji ima dvostruki cilj da podstakne društveno - ekonomsku konvergenciju sa EU i ubrza proces pristupanja.

Preko WBIF usmeriće se tri milijarde evra grantova i zajmova u okviru instrumenta za podršku prioritetnim investicijama u oblastima transporta, energije, digitalnog i ljudskog kapitala.

Izvor: Beta, Tanjug