Nema jeftinog krova nad glavom: Da li je isplativija kupovina ili najam stana

Da li je u Srbiji isplativa kupovina skupog stana i bankama plaćati rate za kredit sa visokim kamatama ili živeti kao podstanar? Prethodne tri godine, na tržištu nekretnina dogodilo se nekoliko ekonomskih zemljotresa. Cene kvadrata su duplirane. Zbog svetske krize izazvane ratom u Ukrajini, banke su značajno podigle kamate, a u našu zemlju doselilo se oko 200.000 ljudi iz Istočne Evrope. Priliv Rusa i Ukrajinaca u prvi mah utrostručio je cenu zakupa, da bi od kraja prošle godine i početkom ove visina zakupa blago spustila, zbog normalizacije na tržištu.

Novac, foto: Ibrahim Boran/Unsplash

Oni koji nemaju svoj krov nad glavom, nemaju jeftinu opciju. Ukoliko se odluče za kupovinu stana, moraju pre odlaska u banku da naprave dugoročnu računicu. Kamatne stope su visoke - od 6,9 do 9, 3 odsto, u zavisnosti od banke.  Prema podacima RGZ-a, u prvom tromesečju ove godine, prosečna cena prometovanih stana u Beogradu je 2.070 evra u starogradnji, a u novogradnji 2.214 evra. 

S druge strane, ako se živi kod “gazde”, svaki evro koji se da za kiriju, je samo puko plaćanje usluge. Stručnjak za promet nekretnina Davorka Tasić kaže za Insajder da je prosečan zakup dvosobnog stana u Beogradu oko 600 evra. 

“U svakom slučaju mi naše klijente savetujemo da kupe stan. Naročito one koje kupuju svoj prvi stan. Jer davanje kirije je bačen novac, ovako, posle 20-30 godina imaju svoj stan. Akcenat stavljamo na novogradnju”, navodi Tasić. 

Prema njenim rečima, nije ni svaka novogradnja istog kvaliteta. 

“Na obodu grada mogu da se nađu stanovi za 1.500 do 2.000 evra po kvadratu. Pristupačni su i oni stanovi koji su u suterenu, jer je po prirodi stvari, njihova cena niža. Imate onih stanova koji se papirološki vode kao suteren, ali nisu ukopani zbog konfiguracije zemljišta u brdovitim delovima grada. Ti stanovi su na nivou prvog sprata, veoma su povoljni i za izdavanje i za stanovanje”, navodi Tasić. 

Računica: Prosečna cena kirije 600 evra, rata kredita - 650

Ako prosečna cena rentiranja stana u Beogradu iznosi oko 600 evra, za dvadeset godina od rentiranja vlasnik stana može da se zaradi 144.000 evra. Međutim, tu treba odbiti troškove amortizacije, opremanja, plaćanja poreza, investicionih troškova održavanja zgrade. 

S druge strane, pogodnost prilikom kupovine može biti povrat PDV-a, ako je reč o prvom stanu u vlasništvu. 

Foto: Insajder

“Ako se kupuje 35-40 kvadrata za prosečnu cenu od 3.000 evra, koliko se kreću stanovi u sivoj fazi oko Vukovog spomenika, potrebno je oko 120.000 evra. Čim se zgrada završi, stanovi će vredeti oko 3.300 evra. Tu se već u startu zaradi 12.000 evra”, za insajder objašnjava ekonomista Miloš Mitić, izvršni direktor agencije City Expert. 

Prema njegovim rečima, za takvu kupovinu potrebno je 24.000 evra učešća i 96.000 iz kredita. 

“Prema kreditnom kalkulatoru, na ovaj iznos kredita, prema sadašnjim kamatnim stopama, rata je oko 650 evra. S druge strane, takav namešten stan se izdaje za 600 evra”, objašnjava Mitić. 

Prema njegovim rečima, normalnim ritmom uzimanja kirije i otplate kredita, prema sadašnjem stanju na tržištu nekretnina, kupovina stana u okolini Vukovog spomenika se isplati za 17-18 godina.

“Praksa je pokazala da je stan veličine 43 kvadrata, sa odvojenom spavaćom sobom, najisplativija kupovina nekretnine. Stanovi manje kvadrature se kasnije brže prodaju, a traženi su na tržištu rentiranja stanova”, objašnjava Mitić. 

Mitić dodaje, najisplativije je da se kvadrati kupe, dok je zgrada u sivoj fazi izgradnje. Tada se stanovi nude po izuzetno povoljnijim cenama. 

Kupovina stana dok još nisu iskopani temelji, nosi određeni rizik i dodatne troškove. Kredit se otplaćuje, a useljenje može da potraje i godinama, dok investitor ne završi radove.  

 Izvor: Insajder