Narodna skupština Republike Srpske razmatra Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda

U Banjaluci je u toku deseta redovna sednica Narodne skupštine Republike Srpske. Poslanici razmatraju Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda usvojenoj na Svesrpskom saboru.

Narodna skupština Republike Srpske. Foto: Narodna skupština Republike Srpske

U Deklaraciji se, među 49 zaključaka, stavova i ciljeva, navodi da Svesrpski sabor konstatuje da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu.

"Srpski narod je kroz istoriju imao više država sa različitim nazivima, te polaže pravo da baštini svoju bogatu tradiciju", piše u tekstu Deklaracije.

Svesrpski sabor naglasio je da je Republika Srpska jedinstven i nedeljiv ustavnopravni subjekt koji samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije u skladu sa Ustavom BiH - Aneksom četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma i čija teritorija ne može biti otuđena mimo Ustava i zakona Republike Srpske.

Dodik: Deklaracija je jedan od istorijski najvažnijih i najmoćnijih dokumenata

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda jedan od istorijski najvažnih i najmoćnijih dokumenata srpskog naroda u celini.

"Deklaracija govori o jedinstvu srpskog naroda i njome se odgovara na sva pitanja i zebnje iz prošlosti i daje nam snagu da idemo dalje", rekao je Dodik u Narodnoj skupštini Republike Srpske na čijem dnevnom redu je ova deklaracija.

On je naglasio da je za očekivati da će vlade Srpske i Srbije i ostale zemlje, gde Srbi mogu da dobiju podršku, biti sačinjeni operativni planovi za sprovođenje Deklaracije.

"Svi stavovi iz Deklaracije i njena preambula daju odgovore na dešavanja u prošlosti i tretira se sve ono što je važno za budućnost. Kada je reč o praznicima, 9. januar nastavljmo obeležavamo, ali ćemo slaviti i Sretenje kao zajednički praznik. Nema potrebe da se spekuliše o 9. januaru i ne treba ništa objašnjavati, jer je sve apsolutno jasno. Oni koji ovo osporavaju vidljivio je da rade u skladu sa stavovima iz Sarajeva", naveo je Dodik.

Istakao je da je Deklaracija istorijski važan događaj i odgovor onima koji su pokušali da razdvoje Srbe i usmere ih prema Sarajevu, a ne prema Beogradu.

Cilj Deklaracije, rekao je, jeste da se na viši nivo stave operativna pitanja i podsetio da je BiH protektorat i kolonija o kojoj odlučuju stranci, generišući stav Bošnjaka.

Dodik je napomenuo da će predložiti da se u tekst Deklaracije, osim Srba unesu i drugi narodi koji su u strukturama vlasti.

Istakao je da Deklaracija nije uperena ni protiv koga i da se poštuje ravnopravnost drugih naroda u Srpskoj i Srbiji i maksimalno se ostvaruje u praksi.

O Deklaraciji, kazao je, treba razgovarati i s drugima i da njihova mišljenja zaslužuju pažnju.

Dodik je podsetio da je najvažnije da bude sačuvan mir za srpski i za druge narode i dodao da se Deklaracijom odbacuju bilo kakvi sukobi.

"Za Srbiju je važno pitanje Kosova i Metohije, ali najvažnije nacionalno pitanje Srbije jeste Republika Srpska, jer u njoj živi najveći broj Srba van Srbije", naglasio je Dodik.

On je ponovio da je za Republiku Srpsku cilj poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali da je izmenjen na štetu Srba.

Dodik je napomenuo da su, uprkos tome, Srbi zadovoljni stepenom autonomije koji su dobili Dejtonskim sporazumom, te podsetio da se duhom ovog sporazuma menja njegov sadržaj.

 

Višković: Deklaracija je istorijski čin za Srpsku i Srbiju

Republika Srpska i Srbija su jedan narod i želja nam je da u budućnosti imamo još jače odnose i još jaču povezanost, ne samo na ekonomskom planu, nego i na svim ostalim, izjavio je premijer Srpske Radovan Višković.

"Usvajanje Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda je istorijski čin za Srpsku i Srbiju", rekao je Višković u raspravi o Deklaraciji usvojenoj na Svesrpskom saboru u Beogradu.

Višković je u Narodnoj skupštini Republike Srpske poručio da kao predsednik Vlade Srpske apsolutno prihvata to da će vlade Srpske i Srbije raditi akcioni plan za svih 49 tačaka Deklaracije.

Stevandić: Deklaracija se temelji na pravima koja imaju svi narodi na svetu

Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda koja je usvojena na Svesrpskom saboru nije usmerena ni protiv koga, rekao je predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

"Deklaracija se temelji na pravima koja imaju svi narodi na svetu", rekao je Stevandić na sednici NSRS tokom uvodne reči o Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

Naveo je da ova Deklaracija pokazuje opredeljenje Srpske i Srbije za očuvanje mira.

"I Srbija i Srpske ne stoje iza visokog predstavnika, jer nije imenovan u Savetu bezbednosti UN", rekao je Stevandić.

Rekao je da Deklaracija predstavlja temlje za bivstvovanje srpskog naroda.

„Što se tiče 9. januara, ponudio sam jedan zaključak uz nameru da se usaglasimo. Mnogi su pogrešno potumačili. Sretenje je opšti Dan državnost svih Srba. Deveti januar ostaje Dan Republike Srpske i rešićemo sve sumnje još jednim zaključkom", pojasnio je Stevandić.

Fasade Palate Srpske i NSRS u Banjaluci u bojama trobojke Srpske i Srbije

Predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da će u utorak 2. juna na fasadama Palate predsednika Srpske i Narodne skupštine Srpske biti vidljive trobojke Srpske i Srbije s ciljem da se iz Banjaluke pošalje poruka da su Srbi iz Srpske i Srbije jedan narod.

On je dodao da je današnji dan, kada Narodna skupština razmara Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, veliki dan za srpski narod.

"Želimo da imamo još jače odnose, te još veću povezanost u svim poljima koji su od značaja za naše građane i ne želimo to da krijemo", rekao je Višković.

Izvor: Tanjug