Marko Atlagić ponovo izabran za predsednika skupštinskog Odbora za obrazovanje
Poslanik grupe „Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane“ Marko Atlagić izabran je danas većinom glasova za predsednika skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, nakon oštre kritike koju su na njegov račun izrekli poslanici opozicije.
Za Atlagića, kandidata vladajuće većine, koji je i u prošlom sazivu parlamenta bio na čelu tog odbora, glasalo je 12 članova od 17 prisutnih, a protiv je bilo pet.
Za kandidata opozicije Đorđa Pavićevića, poslanika grupe Zeleno levi front – Ne davimo Beograd (ZLF NDB), glasalo je pet članova, protiv je bio tri, a nije glasalo devet.
Pavićevića je predložio poslanik Demokratske stranke Zoran Lutovac zbog, kako je rekao, profesionalnih i ličnih kvaliteta, pošto je pokazao da je sposoban i hrabar da govori otvoreno o problemima, kao i spremnost da se suoči s problemima, a ne da ih izbegava.
Prema oceni Lutovca, bila bi dobra praksa da opozicija dobije da vodi pojedine odbore, kao što je ovaj koji bi se bavio kontrolom izvršne vlasti u jednom od najvažnijih društvenih pitanja.
Lutovac je kritikovao to što se Odbor sastao samo dva puta i to radi izbora predsednika.
"U junu je bila eskalacija nasilja i ja sam zahtevao da ovaj Odbor sastane i reaguje, što se nije dogodilo, što nije u redu", naveo je Lutovac, ocenjujući da bi izbor profesora na čelo odbora bila dobra poruka društvu.
Šef grupe „Mi snaga naroda“ Branimir Nestorović rekao je da je neverovatno da se Odbor nije sastao praktično nijednom, a pritom je bio i štrajk prosvetnih radnika.
Pavićević je izjavio da nije očekivao da će biti kandidovan, ali da ne misli da je reizbor Atlagića dobro rešenje zbog loše prakse u prošlom sazivu.
"Nikako ne mislim da je dobro rešenje Atlagić i zbog načina na koji se odnosi o prema kolegama u plenumu deleći kvalifikacije, čak i u ovom Odboru, kao i zbog njegovih akademskih referenci", rekao je Pavićević.
Izgleda da se nastavlja praksa da nećemo raspravljati o ključnim problemima i krizi u prosveti, zaključio je on.
Poslanik grupe "POKS - Nada - Miloš Jovanović" ocenio je da je izbor Atlagića unižavanje tog skupštinskog tela, a od njega je zatražio da pre glasanja saopšti šta će da radi i kako će doprineti boljem stanju u prosveti.
Poslanik socijalista Branko Ružić složio se sa primedbama opozicije da nije uredu da Odbor ne zaseda toliko dugo, a ocenio je i da je Pavićević legitiman predlog, akademskog autoriteta.
Ružić je, međutim, rekao da je za to da se Atlagić vrati na čelo Odbora iz prostog razloga jer je iz perspektive ministra sagledavao rad tog tela, kojim je Atlagić kormilario na najbolji mogući način.
Ružić je dodao da nije čuo Atlagićeva etiketiranja poslanika opozicije.
Da li se to dešava u plenumu, pa u plenumu se svašta dešava, dodao je Ružić.
Poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Peđa Mitrović složio se da svašta govori u plenumu, ali je ocenio da "to što iznosi Atlagić ne može da se podvede ni pod svašta".
Mitrović je pozvao vladajuću većinu da razmisli o svom predlogu i da ga promeni, između ostalog i zbog problematiočnih akademskih referenci.
Predsedavajući Odbora Stojan Radenović rekao je da obrazovanje jeste važno, ali da nije najvažnije.
On je predložio da se prekine diskusija i da se izabere predsednik, a da se potom on bori sa različitim mišljenjima.
Pošto je izabran, Atlagić je rekao da kritike na račun njegovog rada u prošlom mandatu ne stoje.
Ako je za šta zaslužan ovaj odbor, onda je to što nismo dozvolili politizaciju. Jedini „Ribnikar“ nismo stavili na dnevni red ovde da bismo izbegli politizaciju, rekao je Atlagić, koji je kao drugi uspeh naveo to što nije dozvoljena politizacija na Fakultetu političkih nauka.
"Nikada u životu nisam uvredio nikoga“, izjavio je Atlagić.
"Voleo bih da koga jesam (uvredio) izađe na govornicu i kaže. Od istine nikad neću pobeći“, dodao je on.
"Ja sam čovek koji živi za decu i za nauku, možete me osporavati, ali, ako mi neko kaže da sam nekog uvredio na plenarnoj sednici sam ću sebi kaznu da dam", izjavio je Atlagić i dodao da u „blaćenju“ neće da učestvuje.
"Profesor ne sme da lupeta, nažalost kad dođu u politiku, 90 odsto njih lupeta", rekao je Atlagić.
Poručio je da će rad Odbora pod njegovim predsedavanjem biti u skladu sa poslovnikom i da „nema sile koja će to promeniti“.
"Ja sam jako demokratski raspoložen čovek, ali demokratija ima meru", zaključio je novi-stari šef Odbora za obrazovanje i najavio da će ubrzo zakazati sednicu tog tela sa tri zakonska predloga na dnevnom redu.
Izvor: FoNet