Lajčak: Uveren sam da će ZSO biti formirana, uzeli smo u obzir crvene linije obe strane

Zamolili su me da ostanem još malo u ovom poslu, tako da se moj rad nastavlja. Naš najnoviji predlog je da Kosovo pokrene proces uspostavljanja Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom, a da Srbija počne da sprovodi obavezu priznavanja kosovskih dokumenata, institucija i simbola, rekao je u intervjuu za Kosovo online Miroslav Lajčak, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine.

Miroslav Lajčak Foto: Srđan Ilić

Prema njegovim rečima, EU je povodom odluke Centralne banke Kosova o ukidanju dinara predložila "stvaranje privremenog novog tela ili preduzeća koje bi se bavilo distribucijom finansijske podrške najugroženijima", ali nažalost nije bilo moguće pronaći zajednički jezik o tome šta bi ovom novom preduzeću dozvoljeno da radi i kako bismo mogli da upravljamo finansijskom pomoći iz Srbije prema institucijama na Kosovu koje podržava Srbija.

"Cilj privremenog rešenja bio bi i da se institucijama koje finansira Srbija, kao što su škole i bolnice, omogući da dobiju sredstva od Srbije, dok se ne pronađe trajno rešenje", rekao je Lajčak.

Kada je reč o formiranju Zajednice srpskih opština, Lajčak navodi da to nije pitanje za njega nego za vladu Kosova.

"Iskreno, ne vidim razlog da se ne krene dalje, pogotovo sada, nakon predstavljanja evropskog nacrta statuta. Ovaj statut je sačinjen veoma pažljivo, u razrađenom i dugotrajnom procesu, uz podršku i pomoć Nemačke, Francuske, Italije i Sjedinjenih Američkih Država, kao i uz doprinos nezavisnih međunarodnih pravnih stručnjaka i mišljenje stručnjaka iz Saveta Evrope", objasnio je Lajčak.

Dodaje i da je uveren da evropski nacrt statuta u potpunosti poštuje pravni poredak Kosova. 

"Takođe smo u najvećoj mogućoj meri uzeli u obzir crvene linije obe strane. To je evropski način za rešavanje osetljivog pitanja manjinskih prava i zaštite i odražava najbolju evropsku praksu. Zato bih tvrdio da ono što funkcioniše za države članice EU i Savet Evrope – dve međunarodne organizacije kojima Kosovo želi da se pridruži – svakako treba da bude prihvatljivo i za Vladu Kosova. Štaviše, procedura predviđena sporazumima iz 2013. i 2015. godine sadrži dve "bezbednosne provere“ u pogledu ustavnosti statuta Asocijacije/ZSO – ako želite kao sigurnosna kočnica", kazao je Lajčak za Kosovo online.

dodaje i da nakon usaglašavanja u okviru dijaloga, gde se prvo izjašnjava vlada, da će Statut  biti upućen na razmatranje Ustavnom sudu Kosova, što znači da i čuvar Ustava Kosova ima reč. 

"Stoga Vas pitam – šta može poći po zlu? Kako bi Asocijacija/ZSO mogla da bude štetna ili opasna po Kosovo ako Ustavni sud ima konačnu reč o Statutu? Takođe, uveren sam da će na kraju Asocijacija/ZSO biti uspostavljena jer je Kosovo dužno da to učini po međunarodnom pravu. Vlada ne može zauvek da izbegava ispunjenje ove obaveze. To je obaveza koju je tadašnja vlada dobrovoljno preuzela 2013. Briselski sporazum iz 2013. takođe je ratifikovala Skupština Kosova dvotrećinskom većinom. Međunarodna zajednica takođe vidi (ne)uspostavljanje Asocijacije/ZSO kao pitanje vladavine prava i reagovala je u skladu sa tim, u kontekstu zahteva za članstvo Kosova u Savetu Evrope. Bez zanemarivanja drugih obaveza u okviru dijaloga, pitanje Asocijacije/ZSO je veće od "jednostavne” obaveze iz dijaloga", ocenio je Lajčak.

Izvor: Kosovo online