Krneta: Pet dana će biti dovoljno za naknadu časova, ali postoje škole koje nisu počele s radom

Načelnica za srednje škole iz Ministarstva prosvete Marija Krneta izjavila je za RTS da škole koje su nadoknadile nastavu neće morati da produžavaju školsku godinu, dok će one koje su kasnije počele sa nadoknadom časova i smatraju da neće stići da ocene učenike, imati pet dodatnih dana. Dodala je da će tih pet dodatnih dana biti dovoljno za nadoknadu, ali da postoje škole koje nisu ušle u proces rada.

Učionica, ilustracija, foto: Ivan Aleksic/Unsplash

Krneta je navela da se mera odnosi i na osnovne i na srednje škole, ali da misli da će ta mera biti potrebnija srednjim školama. U vezi sa pomeranjem završnog ispita za osmi razred, Krneta je rekla da će se za početak pomeriti za pet dana, koliko traje i proglašen produžetak godine koji je najavila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.

Komentarišući načine nadoknade za propušteno gradivo, Krneta navodi da su oni različiti, a da su radne subote najmanje zastupljene.

„Način nadoknade je produžetak određenog broja časova, umetanje sedmog časa, blok nastava, projektna nastava. U obrazovnom sistemu postoji mnogo nastavnika koji jako dobro vladaju digitalnim alatkama“, istakla je Krneta.

Probni završni ispit iz matematike prvobitno je bio zakazan za mart, a potom je odložen za 25. april. Probni završni ispiti iz ostalih predmeta mogu da se održe tokom redovne nastave, navela je Krneta.

Ona je dodala da ima 66.445 učenika osmog razreda i da postoji nekoliko hiljada roditelja koji žele odlaganje završnog ispita, uz napomenu da bez polaganja „male mature“ nema završetka osnovne škole i obaveznog obrazovanja, a da se zakon ne može menjati u toku tehničkog mandata Vlade.

Podsetimo, više od osam hiljada roditelja osmaka potpisalo je peticiju koja je predata Ministarstvu prosvete, a u kojoj zahtevaju da se ove godine ukine mala matura, te da se za upis u srednju školu boduje samo uspeh učenika od šestog do osmog razreda.

„Ova generacija učenika pretrpela je značajne posledice zbog nedostatka kontinuiteta u nastavi, nemogućnosti učešća na takmičenjima i velikih promena u sistemu prouzrokovanih vanrednim okolnostima, učenici nose teret situacije nad kojom nemaju kontrolu i to je nepravedno“, smatra više od 8.000 roditelja osmaka koji su potpisali peticiju za ukidanje ovogodišnje male mature.

Miljana Stepanovski, nastavnica srpskog jezika iz neformalne zajednice PULS beogradskih osnovnih škola, rekla je da se u osmom razredu znanja obnavljaju, utvrđuju i sistematizuju i da su okolnosti mnogo uticale na to da deca i nastavnici budu ometeni u tom procesu.

U PULS-u smatraju nelogičnim što je Ministarstvo prosvete ostavilo školama da same odrede datum od 22. do 30. aprila kada će uraditi probne testove s obzirom na to da su testovi isti za sve škole.

Izvor: Beta, Insajder