KOMS: Mladi imaju slabo poverenje u institucije, gotovo 60 odsto smatra da je zemlji potreban jak vođa, polovina želi da se iseli iz Srbije
Gotovo polovina (49 %) mladih planira da se iseli iz Srbije, pri čemu 21% ispitanika već planira odlazak, dok 28 % još nije ušlo u proces planiranja. Samo 14 % mladih tvrdi da neće napustiti Srbiju, navodi se u istraživanju. Kao glavni razlog zbog kojeg bi se mladi odselili iz zemlje (33 %) navodi se viši životni standard, a odmah iza njega je dostojanstveniji život (32%). Mladi su takođe istakli važnost boljih javnih usluga (14 %).
Na Međunarodni dan mladih, Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) tradicionalno je objavila rezultate najvećeg godišnjeg istraživanja mladih u Srbiji – Alternativnog izveštaja o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji; ovogodišnje istraživanje je sprovedeno u periodu od aprila do maja 2024. godine.
U izveštaju se, između ostalog, navodi da više od polovine ispitanika (54,4%) smatra da politički sistem u Srbiji uopšte ne omogućava mladima da utiču na političke procese i odluke. Dok suprotno smatra tek 1,8 % mladih ispitanika.
Čak 82,5 %mladih nema poverenja u izborni sistem, odnosno njih 57% smatra da izbori nisu fer i pošteni, a 25,5 % da izbori nisu fer i pošteni dok je samo 1,8% odgovorilo da su u potpunosti fer i pošteni.
Što se tiče poverenja u institucije, mladi imaju umereno poverenje jedino u naučnike i nauku, dok sve ostale institucije imaju niže prosečno poverenje. Sa najmanjim poverenjem ističu se političke institucije.
U izveštaju se dodaje da je poverenje u demokratiju poraslo u odnosu na prethodnu godinu, pa sada iznosi 39 %, dok se nepoverenje za godinu dana smanjilo sa 29,5 % na 26,4 %.
Pozitivna reakcija na EU bila je prošle godine na rekordno niskom nivou (16%), a ta brojka se nije promenila ni u najnovijem istraživanju.
U izveštaju se navodi da 31,7 % mladih podržava povratak kontrole nad Kosovom vojnim sredstvima, dok je 2021. godine podrška toj opciji iznosila18,7 %.
Dodaje se da je zabrinjavajući podatak da čak 17 % mladih radi bez ugovora tj. “na crno”, da je 37 % mladih bilo na neplaćenoj radnoj praksi, dok je na plaćenoj bilo 18 %, što je blagi porast u odnosu na prošlu godinu (13 %).
Rezultati istraživanja su pokazali i da mladima najviše nedostaje zdravstveno i seksualno obrazovanje u obrazovnom sistemu (64,3 %) i međuljudski odnosi (64 %).
Čak 51,9 % mladih smatra da nasilje može da bude opravdano, što je porast od 10 % u odnosu na prošlu godinu, dok 46,9 % ispitanih smatra da je stručna pomoć za brigu o mentalnom zdravlju nedostupna mladima, a gotovo polovina (48,3 %) ističe da se često oseća anksiozno.
Što se ekologije tiče, čak 63,5 % mladih ispitanika smatra da je kvalitet životne sredine u Srbiji loš.
U istraživanju je učestvovalo 1 210 ispitanika, a 53 odsto su muškarci.
Krovna organizacija mladih prati položaj i potrebe mladih od 2017. godine i predstavlja izveštaj na Međunarodni dan mladih, 12. avgusta.
Izvor: KOMS, Insajder, Beta