KFOR demantuje da je pregovarao o povlačenju napadača iz Banjske

Kfor je demantovao da je pregovarao o povlačenju napadača iz Banjske u septembru prošle godine, kada je došlo do oružanog sukoba naoružane grupe Srba i pripadnika Kosovske policije.

Foto: Printscreen/Kosovska policija

"To nije tačno, ni u jednom trenutku KFOR nije bio uključen u navodne pregovore“, poručili su iz KFOR-a na upit Kosseva povodom tvrdnji da je KFOR navodno pregovarao o povlačenju napadača iz Banjske, koje su se našle u izveštaju Međunarodne krizne grupe (MKG) i preliminarnom nacrtu Komisije za odbranu i bezbednost Parlamentarne skupštine NATO.  

KFOR je demantovao navode u izveštaju MKG da je, "u strahu od krvoprolića", pregovarao o povlačenju "grupe (srpskih boraca) u okolne šume, u kojima su se stopili".  

Misija KFOR-a je, kako je navela, nakon što je pozvana da pojača svoje prisustvo, blisko koordinisala sa Kosovskom policijom i misijom Euleksa kako bi bila obnovljena bezbednost u toj oblasti.  

U KFOR-u su podsetili i da je dešavanjima u Banjskoj prethodio incident u Zvečanu u maju 2023.  

"Do nasilja koje se dogodilo u Banjskoj došlo je nakon napada na mirovnjake KFOR-a u maju 2023. godine, u kojem su ranjena 93 pripadnika KFOR-a, od kojih su neki zadobili povrede koje su im promenile život“, naveo je KFOR.  

NATO je, kako su naglasili, uvek smatrao da se činjenice moraju utvrditi i da se počinioci moraju suočiti sa pravdom.  

"Nakon nasilja, NATO je rasporedio oko 1.000 dodatnih pripadnika mirovnih snaga i težih oklopnih snaga na Kosovu. Ovo je bilo najveće pojačanje našeg kontingenta na Kosovu u poslednjoj deceniji i pokazuje da je NATO spreman da sačuva mir“, navedeno je u saopštenju.  

KFOR je poručio i da nastavlja da sprovodi svoj mandat na osnovu Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, posvećen da obezbedi sigurno okruženje i slobodu kretanja za sve ljude.arske.

Izvor: FoNet