Ispitivanjem oštećenih nastavljeno suđenje pripadnicima grupe "vračarci"
U Specijalnom sudu u Beogradu je u utorak 5. novembra ispitivanjem oštećenih nastavljeno suđenje pripadnicima kriminalne grupe "vračarci", koji se optužnicama terete za tri teška ubistva i šest pokušaja teških ubistava.
Između ostalih, danas je ispitan Andrija Zarić, koji je ranjen u nogu 27. novembra 2020. godine, a za čiji pokušaj ubistva se terete pripadnici ove grupe. Zarić je ispričao da je te noći parkirao vozilo iza zgrade. Kada je začuo dva pucnja, počeo je da trči ka zgradi i ušao u stan. Kako tvrdi, ranjen je tek kad je ušao u stan, dok napadača nije video.
Odgovarajući na pitanja advokata, Zarić je rekao da od optuženih poznaje Vladana Miketića i Stevana Mandarića, te da je sa Miketićem u dobrim odnosima. Zarić je rekao da se ne pridružuje krivičnom gonjenju i ne ističe imovinsko-pravni zahtev.
Jelena Savić, sestra Strahinje Savića, koji je optužen za ubistvo Aleksandra Šarca, a za čiji pokušaj ubistva se terete pripadnici ove grupe, ispričala je da je posećivala brata u pritvoru u Bijelom Polju jednom mesečno. Međutim, nije uspela da ga vidi jer je tada bila pandemija koronavirusa.
Prema navodima iz optužnice, pripadnici ove grupe su preko Jelene Savić pokušali da otruju Strahinju Savića kako bi ga sprečili da ne svedoči protiv pripadnika grupe o ubistvu Šarca. Takođe, terete ih i za paljenje lokala i automobila Ivanu Blagojeviću, sa kojim je Jelena Savić tada živela. Jelena Savić tvrdi da joj niko nije pretio i da joj niko nije dao paket da odnese svom bratu, jer niko nije ni pitao za njega.
Ona je rekla da ne zna zbog čega su Blagojevićev automobil i lokal zapaljeni. Za ubistvo Aleksandra Šarca optuženi su Strahinja Savić i Lazar Ilić. Ilićeva sestra Aleksandra Čović optužena je da je kao pripadnica grupe, preko Jelene Savić, učestvovala u pokušaju ubistva Strahinje Savića.
Prema navodima iz optužnice, pripadnici grupe su Jeleni Savić dali da odnese bratu meso koje je bilo posuto cijanidom. Međutim, oštećena je navela da je ona uglavnom meso uzimala noć pre posete, a kupovala je u Kraljevu, gde i živi.
Ivan Blagojević je takođe ispitan i naveo je da ne zna uzrok paljenja lokala i automobila, ali da je tada sumnjao na konkurenciju u poslu brze hrane. Na pitanje da li je pomislio da je uzrok paljenja lokala i automobila njegova veza sa Jelenom Savić, Blagojević je rekao da nije, jer oni nisu u srodstvu.
Jelena Savić i Ivan Blagojević su rekli da se ne pridružuju krivičnom gonjenju i ne ističu imovinsko-pravni zahtev. Blagojević je dodao da optužene Bogdana Dimitrijevića i Ognjena Draškovića poznaje, jer su živeli blizu i odrasli zajedno.
Sledeće suđenje zakazano je za četvrtak.
Nikola Vušević, zvani Džoni sa Vračara, koji je označen kao vođa ove grupe, uhapšen je 18. oktobra u Barseloni. Na optuženičkoj klupi je 28 optuženih, dok je njih 17 odsutno; neki su u bekstvu, a nekoliko njih je u zatvorima u Evropi.
Prema navodima iz optužnice, vođe ove grupe su Nikola Vušević, Uroš Piperski i Radoje Zvicer, koji je inače označen kao vođa "kavačkog" klana. U ovom predmetu optuženo je ukupno 45 osoba, dok se u odsustvu sudi 17, među kojima su i vođe grupe Nikola Vušević, Radoje Zvicer i Uroš Piperski. Zvicer je u bekstvu, zbog čega mu se sudi u odsustvu.
Grupa se tereti za ubistva 20. marta Aleksandra Halabrina, 10. septembra Dragana Ristića i 17. oktobra 2020. godine Aleksandra Šarca. Pokušaji ubistava izvršeni su 7. oktobra na sada pokojnog Lazara Vukićevića, 29. decembra 2019. godine na Samira Divljanovića, 11. maja 2020. na Miloša Nilovića, 27. novembra 2020. godine na Andriju Zarića, kao i na Arsenija Stefanovića 1. februara 2021. godine.
Zvicer i Vušević terete se i da su od 2019. do 2022. godine organizovali grupu, čiji pripadnici su, između ostalog, cijanidom pokušali da otruju Strahinju Savića, koji se nalazio u pritvoru u Crnoj Gori i bio je spreman na saradnju sa istražnim organima te države.
Izvor: Tanjug