GRECO: Srbija ispunila samo jednu od 24 preporuke za suzbijanje korupcije u vrhu vlasti i policiji
Telo Saveta Evrope, Grupa zemalja protiv korupcije (GRECO) navodi da je Srbija na zadovoljavajući način ispunila samo jednu od ukupno 24 preporuke iz poslednjeg izveštaja o napretku u sprečavanju korupcije među nosiocima najviših izvršnih funkcija i u organima za sprovođenje zakona. Kako se navodi u saopštenju od 4. jula, od preostale 23 preporuke, Srbija je deset delimično ispunila, a 13 nije ispunila.
U izveštaju GRECO o petom krugu evaluacije stepena napretka Srbije u sprečavanju korupcije, se navodi da je na zadovoljavajući način ispunjena je samo preporuka pod rednim broj 22, koja se odnosi na osnivanje tela odgovornog za evidentiranje i procenu vrednosti poklona i da vrednost povremenih poklona koje policijski službenici mogu da zadrže bude znatno smanjena.
„GRECO sa zadovoljstvom konstatuje da je u Ministarstvu unutrašnjih poslova formirano telo zaduženo za evidentiranje i vrednovanje poklona. Što se tiče drugog dela preporuke, novom Instrukcijom o poklonima u MUP, usvojenom januara 2022, menja se prag za poklone koje policijski službenici mogu da zadrže – sa 680 evra na ne više od 10 odsto prosečne mesečne zarade u Srbiji. Prema podacima RZS, prosečna mesečna neto zarada za oktobar 2023. iznosila je 86.738 dinara, odnosno oko 740 evra. Dakle, novi prag vrednosti poklona utvrđen Instrukcijom dozvoljava zadržavanje samo onih poklona čija vrednost ne prelazi 74 evra. Ovo predstavlja znatno smanjenje dozvoljenog praga, kao što je preporučeno“, ocenjuje GRECO.
GRECO je zaključio da, kada je reč o najvišim izvršnim vlastima, postignut određen napredak u saradnji tela za borbu protiv kopcije i u proveri imovine i prihoda najviših funkcionera.
"Nisu, međutim ispunjene preporuke koje se odnose na proveru integriteta ministara, šefova kabineta i savetnika pre njihovog imenovanja, i još nisu usvojeni planovi integriteta i kodeksi ponašanja. Takođe, nisu javno dostupne ni informacije o šefovima kabineta i savetnicima predsednika vlade i ministara i o njihovim nadležnostima", piše u izveštaju.
Navodi se i da se Nacrt nacionalne strategije za borbu protiv korupcije 2023. do 2028. godine, koja još nije usvojena, ne bavi prevencijom korupcije među nosiocima najviših izvršnih funkcija.
Nisu ispunjene ni preporuke koje se odnose na kontakte najviših zvaničnika sa lobistima, na ad hok otkrivanje sukoba interesa i na to da funkcioneri budu vezani ograničenjima nakon zapošljavanja, navodi se u izveštaju
Prema oceni GRECO, nisu preduzete mere da se institucijama nadležnim za borbu protiv korupcije obezbede adekvatni ljudski resursi, kao ni koraci ka ukidanju imuniteta najviših funkcionera za korupciju, proširenju nadležnosti tužilaštva na takve funkcionere, uključujući i predsednika.
Kada je reč o organima za sprovođenje zakona, određeni napredak je prema oceni GRECO postignut u ograničenom broju oblasti, kao što su usvajanje Kodeksa policijske etike. Kao pozitivan korak ocenjuje se i uvrštavanje zaštite uzbunjivača među obavezne teme policijske obuke.
U izveštaju piše da Srbija nije usvojila nijedan strateški dokument o sprečavanju korupcije u policiji i izražava očekivanje da će Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima, koji je još u izradi, obezbediti i transparentnije i otvorenije konkurse i imenovanja na najviša mesta u policiji.
Prema oceni GRECO, u Srbiji još ništa nije učinjeno ni u pravcu redovne provere integriteta policijskih službenika, nadzora njihovih sporednih aktivnosti i edvidentiranja nedoličnog ponašanja, kako bi se osiguralo da istrage pritužbi protiv policije budu nezavisne i transparentne.
Navode da se „očekuje da će Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima, koji je trenutno u izradi, rešiti i ovo pitanje, ali još nije usvojen“.
„Planirane su redovne provere integriteta za nove policijske službenike i one već zaposlene, inicijative za procenu rizika su u pripremi kako bi se informisale o budućim odlukama o rotaciji policijskih službenika, a predviđeni su i neki koraci za evidentiranje i nadzor njihovih sporednih aktivnosti. Međutim, ništa od toga još nije ostvareno. Konačno, mehanizam nadzora nad nedoličnim ponašanjem policije ostaje da se revidira, kako bi se osiguralo da istrage pritužbi protiv policije budu dovoljno nezavisne i transparentne“, ističe GRECO.
U izveštaju se zaključuje da će biti potrebno da Srbija u narednih 18 meseci postigne dalji napredak i poziva šef delegacije Srbije u GRECO da dostavi dodatne informacije o sprovođenju preporuka do 31. decembra 2025. godine.
Izveštaj GRECO, koji je objavljen 4. jula, usvojen je na 97. plenarnom sastanku te organizacije sredinom juna u Strazburu.
Izvor: Beta, Insajder