Evropska federacija novinara traži od ministarke Maje Popović da srpske vlasti oslobode beloruskog novinara Andreja Gnjota
Generalni sekretar Evropske federacije novinara, Rikardo Gutijeres, poslao je drugi apel ministarki pravde Maji Popović, u ime brojnih udruženja novinara i asocijacija medija iz Srbije, pošto na prvi nije stigao odgovor. On navodi da srpske vlasti ne bi trebalo da izruče beloruskog novinara Andreja Gnjota, jer bi se on suočio sa krivičnim prijavama u Belorusiji. U dopisu on traži da ga srpske vlasti odmah puste na slobodu.
„Srpske vlasti bi trebalo da odmah oslobode beloruskog novinara Andreja Gnjota. Ne bi trebalo da ga izruče Belorusiji, gde ga čekaju krivične prijave“, navodi se u tekstu.
Evropska federacija novinara (EFJ), njene članice u Srbiji – Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Sindikat novinara Srbije (SINOS)i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost“ i još nekoliko novinarskih organizacija u Srbiji - Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija nezavisnih lokalnih medija (Lokal pres) i Asocijacija medija Srbije, pozivaju ministarku pravde u Srbiji Maju Popović da se usprotivi izručenju Andreja Gnjota.
Srpske vlasti su Andreja Gnjota pritvorile po njegovom dolasku u zemlju 30. oktobra 2023. godine, a na osnovu Interpolovog naloga za hapšenje od 21. septembra koji je izdao beloruski biro Interpola, zbog navodne optužbe za utaju poreza.
U decembru 2023. godine, Viši sud u Beogradu doneo je odluku da su se stekli uslovi za Gnjotovo izručenje Belorusiji. Dana 12. marta 2024. godine, nakon žalbe, odluka je ukinuta i predmet je poslat na ponovno razmatranje.
Uprkos međunarodnom zahtevu za hitno oslobađanje Andreja Gnjota, koji je u maju pokrenula MFRR kolacija, Viši sud u Beogradu je 13. juna 2024. na ponovljenom suđenju, doneo odluku o izručenju Andreja Gnjota.
Andrej Gnjot je beloruski novinar i suosnivač „Slobodne asocijacije sportista SOS BY“, koja se u Belorusiji smatra „ekstremističkom organizacijom“.
„Ako novinar bude izručen Belorusiji, potencijalno bi mogao da se suoči sa dodatnim optužbama za stvaranje ili učešće u ekstremističkoj grupi, za šta je predviđena kazna od deset godina zatvora“, navodi Gutieres.
Prema beloruskom krivičnom zakonu za utaju poreza je predviđena kazna od sedam godina zatvora.
„Jasno je da su optužbe protiv Andreja Gnjota politički motivisane. Uzimajući u obzir povrede ljudskih prava u Belorusiji, uključujući torturu i nepravedna suđenja, snažno pozivamo srpsku ministarku pravde Maju Popović da odmah obustavi proces ekstradicije“, rekla je predsednica EFJ-a Maja Sever.
Zajedno sa Evropskom federacijom novinara (EFJ), medijske organizacije u Srbiji pozivaju vladu da zaštiti Andreja Gnjota i obezbedi njegovu bezbednost i slobodu.
Savet Evrope uvrstio je slučaj Andreja Gnjota na Platformu za zaštitu novinara i bezbednost novinara (COE platforma).
Izvor: Insajder