EU u deklaraciji podržava integraciju Zapadnog Balkana, poziva na poštovanje evropskih vrednosti

EU snažno podržava članstvo Zapadnog Balkana u Uniji, a od lidera Zapadnog Balkana očekuje da na delima pokažu da se drže osnovnih evropskih vrednosti i poštuju primat demokratije i vladavine prava, navodi se u tekstu zajedničke deklaracije Samita lidera EU i Zapadnog Balkana, u koji je RTS imao uvid.

Zastave EU ispred zgrade Evropske komisije u Briselu, foto: Guillaume Périgois/ Unsplash

Deklaracija bi trebalo zvanično da bude usvojena na Samitu lidera EU i Zapadnog Balkana koji se održava 18. decembra u Briselu, a čiji će domaćin biti novi predsednik Evropskog saveta Antonio Košta.

"Budućnost Zapadnog Balkana je u EU, a proširenje je geostrateška investicija u mir, bezbednost, stabilnost i prosperitet. Delimo zajedničku budućnost i hitne izazove, koje možemo da prevaziđemo samo zajedno", piše u tekstu deklaracije, prenosi RTS.

Izostanak normalizacije odnosa Beograda i Prištine koči obe strane, navodi se u deklaraciji, i naglašava da sporazumi postignuti u dijalogu, uključujući i Sporazum o putu ka normalizaciji, moraju biti sprovedeni bez odlaganja.

EU u deklaraciji izražava snažnu i nedvosmislenu podršku članstvu regiona u EU, a zauzvrat od Zapadnog Balkana očekuje jasnu posvećenost vrednostima EU, vladavini prava, usklađivanju sa spoljnom politikom i sprovođenju reformi.

"Vladavina prava, sloboda izražavanja, nezavisni i pluralistički mediji i snažno civilno društvo su ključni za funkcionalnu demokratiju. U tom pogledu, dela će govoriti glasnije nego reči, ako partneri budu sprovodili neophodne reforme u temeljnim pitanjima (vladavine prava)", navodi se u tekstu.

Ističe se namera da se region približi Uniji već u fazi pristupanja, kroz postepenu integraciju, sa fokusom na Plan rasta.

Naglašava se i jačanje partnerstva EU i Zapadnog Balkana u oblasti neregularne migracije, borbe protiv terorizma i organizovanog kriminala.

"Ubrzanje pristupanja EU, zasnovano na zaslugama i ispunjavanju fer i striktnih uslova je u našem zajedničkom interesu", ukazuje se u deklaraciji.

EU poziva zemlje Zapadnog Balkana koje to još nisu učinile da se što pre usklade sa spoljnom politikom i sankcijama EU.

"Zahtevamo od partnera da naprave brz i postojan napredak u usklađivanju sa zajedničkom evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom, uključujući i restriktivne mere i sprečavanje zaobilaženja tih mera. Pozdravljamo mere onih koji su to već učinili", navodi se u tekstu.

Podržava se princip postepene integracije, koja bi neke od prednosti članstva donela već u fazi pristupanja, i u tom kontekstu se ističe Plan rasta za Zapadni Balkan koji, kako se navodi, ima potencijal da udvostruči ekonomski rast regiona u sledećih deset godina.

"Pozdravljamo činjenicu da je pet partnera dostavilo svoje reformske agende, odobrene od Evropske komisije, što će biti osnova za primenu plana", navodi se u deklaraciji.

EU ističe očekivanje da će Zapadni Balkan nastaviti regionalnu ekonomsku integraciju kroz Zajedničko regionalno tržište, što je, kako se navodi, preduslov za postepenu integraciju u Jedinstveno tržište EU.

Deklaracija pozdravlja i napore zemalja koje su već ispunile kriterijume za članstvo u Jedinstvenoj evropskoj zoni plaćanja (SEPA) i poziva i ostale da se pridruže.

EU ističe da će, u kontekstu tekuće agresije Rusije na Ukrajinu koja ulazi u treću zimu, nastaviti da pomaže Zapadni Balkan u ublažavanju ekonomskih i društvenih posledica.

"Nastavićemo podršku kroz pretpristupne IPA fondove, Ekonomsko-investicioni plan, Paket energetske pomoći i Evropski instrument za mir", piše u tekstu.

EU obećava i pomoć u jačanju otpornosti i bezbednosti u regionu, ali i u borbi protiv hibridnih i sajber pretnji.

Deklaracija navodi da je EU najznačajniji partner regiona, najveći investitor i trgovinski partner.

"Očekujemo od partnera na Zapadnom Balkanu da ovu činjenicu učine vidljivom u javnosti i da pokažu posvećenost reformama i vrednostima EU na rečima i na delima", navodi se.

U aneksu deklaracije detaljno su navedeni vidovi saradnje i očekivani konkretni rezultati u narednom periodu, u oblastima transporta, zelene agende, digitalnog jedinstvenog tržišta, energetike, pojačanog političkog angažmana, bezbednosti i odbrane, sajber bezbednosti, stranog mešanja i manipulacije informacijama, migracija, borbe protiv terorizma i organizovanog kriminala i drugim.

Izvor: Beta