Dvanaest godina od Briselskog sporazuma, još se čeka ZSO

Na današnji dan 2013. godine potpisan je Prvi sporazum o principima normalizacije odnosa Beograda i Prištine, poznat i kao Briselski sporazum i punih 12 godina, tačno 4.383 dana, Priština odbija da taj sporazum sprovede, a Evropska unija kao garant potpisanog nikako da se angažuje da Prištinu privoli na poštovanje preuzetih obaveza, istakao je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.

Petar Petković. Foto: Srđan Ilić

 On je u saopštenju ocenio da je velika odgovornost na Briselu, zbog toga što Zajednica srpskih opština do danas nije formirana. Petković je podsetio da se prvih šest tačaka Briselskog sporazuma direktno i eksplicitno odnosi na obavezu Prištine da formira Zajednicu srpskih opština, čime je ona istaknuta kao težišni deo čitavog sporazuma i procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine i predstavlja osnov za održiv i bezbedan opstanak srpskog naroda na njihovim vekovnim ognjištima.

 "Umesto ZSO, mi se danas usled eskalatornih, protivpravnih, jednostranih i nasilnih poteza Prištine suočavamo sa talasom progona i iseljavanja Srba, a deo našeg naroda bio je primoran da napusti sever Kosova i Metohije u protekle dve godine usled terora Aljbina Kurtija", naveo je Petković u saopštenju.  

 Činjenica da do danas Priština nije omogućila formiranje Zajednice srpskih opština, te da su politički predstavnici privremenih institucija samouprave u više navrata otvoreno poručili da nisu zainteresovani za tu temu, odnosno da za njih Briselski sporazum nije više relevantan, svedoči da je proces normalizacije odnosa u dubokoj krizi, smatra direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.  

 "Zato je vreme da Zajednica srpskih opština bude hitno formirana i u tom smislu Beograd zahteva da to suštinsko pitanje mora da ima prioritet nad svim drugim temama u dijalogu", poručio je Petković.  

 On je istakao da je Beograd je, sa svoje strane, učinio sve na šta se obavezao Briselskim sporazumom, "pa i više od toga", kao i da je do danas dosledno na stanovištu da problemi u odnosima sa privremenim institucijama samouprave u Prištini, kao i izazovi na terenu, mogu biti rešavani isključivo dijalogom i uz spremnost na kompromis.  

 Petković je ocenio da je Priština od dolaska struktura koje predvodi Aljbin Kurti na čelo privremenih institucija otvoreno i jasno odbacila dijalog kao sredstvo rešavanja problema, a prigrlila princip jednostranog delovanja sa ciljem drastične promene situacije na terenu.  

 "Umesto normalizacije, krivicom Prištine, suočeni smo sa činjenicom da je Kosovo i Metohija postalo stalni izvor regionalne destabilizacije, a umesto Zajednice srpskih opština, kojom je trebalo da budu stvoreni čvrsti i pouzdani temelji za opstanak i garantovanje političkih i ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji, na terenu imamo politiku obespravljivanja i progona srpskog naroda", kazao je Petković.  

 Politika koja počiva na premisi da ukoliko na Kosovu i Metohiji nema Srba nema ni potrebe za normalizacijom odnosa jeste u samoj svojoj suštini ideologija mržnje i ima potencijal da izazove novi talas nestabilnosti i sukoba u regionu, smatra Petković.  

 "Zato je važno da međunarodna zajednica, a pre svega EU, kao posredujući faktor u procesu normalizacije, preduzme odlučne korake kako bi se Priština sa puta jednostranih akcija i provokacija i suštinski vratila za pregovarački sto. Ponavljamo još jednom da je dijalog, uz dosledno poštovanje slova i duha Briselskog sporazuma, uslov očuvanja stabilnosti u regionu, i Beograd će i u budućnosti biti spreman da na suštinski i konstruktivan način učestvuje u stvaranju zdravog političkog i ekonomskog okruženja za sve žitelje Zapadnog Balkana", zaključio je Petković.  

 Izvor: Tanjug