Dačić o nesreći u Novom Sadu: Istraga ne može da se završi za jedan dan

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je večeras, odgovarajući na kritike da još uvek nema krivične odgovornosti za pogibiju 14 osoba u urušavanju nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, da istraga "ne može da se završi za jedan dan".

Ivica Dačić 1. novembra na mestu nesreće u Novom Sadu. Foto: Tanjug/ Nenad Mihajlović

"Istraga utvrđuje krivičnu odgovornost, istraga se ne bavi političkom odgovornošću. Ali istragu vodi tužilaštvo i kao što ste videli, nema nikakvih problema da li neko želi, ili ne želi da sprovodi tu istragu", rekao je Dačić za televiziju Pink.

Govoreći o protestu u Novom Sadu, tokom kog je demolirana Gradska kuća, naveo je da taj skup nije bio prijavljen i da je policija "odmah mogla da rastera taj skup".

"Razbijali su prozore, a vide da unutra stoji policija. Znate šta, taj skup je bio neprijavljen. Ako hoćete pravo, policija je mogla odmah da rastera taj skup, ali naš je interes da sve prođe mirno", rekao je Dačić.

Naveo je da je nastup policije u poslednje vreme uvek bio takav da ne reaguje prva, već da reaguje da odbije napad ili uništenje, ulazak u objekte...

"Cilj svake policije je da nema intervencije, jer ta intervencija može da dovede do daljeg zaoštravanja, dodatnog nasilja, mogućih žrtava... Zato su policajci bili u objektu. Mi smo razmišljali da li da policija stane ispred, ali u tom slučaju, ako ovi bace kamen, ide intervencija", kazao je Dačić.

Odbacio je tvrdnje da su navodni ubačeni elementi na tom protestu bili deo policije.

"Sad ispada da je policija organizovala da mi sami sebe napadamo. To je toliko besmisleno. Od ovih što su uhapšeni, ima li neko da demantuje ono za šta je priveden?", rekao je Dačić.

Naveo je da je sve dokumentovano snimcima i da je 14 osoba privedeno upravo na osnovu tih snimaka, kao i da su možda sud ili tužilaštvo utvrdili da nema dovoljno dokaza.

Predsednica skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da se sve to odigravalo na očigled cele Srbije.

"Ništa tu nije bilo da ljudi ne mogu sami da vide, pa sad mi kao obrazlažemo da li su bili ubačeni elementi, ima li ubačenih elemenata ili nema", navela je ona.

Optužila je organizatore protesta da su pozvali na nasilan skup, jer su ga nazvali "Akcija, a ne šetnja", navodeći da su tada demolirane i prostorije Srpske napredne stranke i skrnavljena srpska zastava.

Brnabić je ocenila da je potrebno pustiti institucije da rade svoj posao u slučaju rušenja nadstrešnice, dodajući da tužilaštvo radi "dan i noć", kao i da je istraga krenula čim su žrtve i preživeli izvučeni iz ruševina.

"Tu postoji neki protokol, neki proces. E onda su oni krenuli da šire teorije zavere oko tog procesa - što su uklonili ovo ili ono. A da je ostavio neko, rekli bi da će kiša da spere i da se tako ne tretiraju dokazi. To je tako monstruozno, neljudsko iskorišćavanje tragedija", ocenila je ona.,

Podsetimo, u petak 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu urušila se nadstrešnica zbog koje je na licu mesta poginulo 14 osoba, dok su tri teško povređene.

Zbog ovoga u Novom Sadu je 5. novembra održan protest kada je hiljade građana odalo poštu stradalima u mirnoj šetnji. Do kraja večeri izbili su neredi, a demolirana je i Gradska kuća. Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su policijski službenici PU Novi Sad za vreme i nakon održavanja skupa u Novom Sadu preduzeli mere i radnje prema 14 osoba.

U petak 8. novembra su se građani na poziv organizacija "Stav" i SviĆe" okupili i blokirali Varadinski most.

Prema istraživanju Insajdera, državno preduzeće “Infrastrukture Železnice Srbije” koje je, prema Ugovoru, investitor i naručilac posla, do danas nije čak ni predalo zahtev za izdavanje upotrebne dozvole za zgradu Železničke stanice u Novom Sadu.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić u međuvremenu je i formalno podneo ostavku na mesto ministra 5. novembra.

Prema poslednjem saopštenju Višeg javno tužilaštva u Novom Sadu 5. novembra "saslušano je ukupno 48 lica", a naloženo da se u toku istog dana sasluša još 5 lica.

Tužilaštvo je navelo da su, pored ostalih, saslušani ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, odgovorni u "Železnicama Srbije“ AD, "Infrastrukturi Železnica Srbije“ AD, odgovorna lica angažovana na izvođenju radova.

"Infrastrukture Železnice Srbije" saopštile su da nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad – Subotica.

Rekonstrukcija zgrade Železničke stanice u Novom Sadu građena je po međudržavnom sporazumu Vlade Srbije i Republike Kine, i ugovoru državnih firmi "Infrastruktura Železnice Srbije i China Railway International i China Communications Construction Company.

Izvor: Beta, Insajder