Cvijanović u SB: RS ne krši Dejtonski sporazum; Šmit: Ozbiljne pretnje po teritorijalni integritet BiH dolaze od lidera RS

Srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Željka Cvijanović izjavila je u utorak, u svom obraćanju Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, da Republika Srpska (RS) ne krši Dejtonski sporazum, niti međunarodno pravo.

Željka Cvijanović, predsednica Republike Srpske. Foto: Srđan Ilić

Cvijanovićeva, koja se obratila putem video linka, istakla je da Ustav BiH obezbeđuje princip jednakosti dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je to glavni čuvar mira, a ne "tutorstvo ili strani intervencioniozam".

Prema njenim rečima, RS se protivi izbegavanju procedura, kako je to učinjeno i u slučaju Rezolucije o Srebrenici, navodeći da o predlogu rezolucije nije odlučivalo Predsedništvo BiH, koje je jedino nadležno za vođenje spoljne politike zemlje.

"Na pripremi ove rezolucije za glasanje na Generalnoj skupštini UN radi se bez ikakvih prethodnih konsultacija i odobrenja od strane relevantnih i nadležnih institucija BiH", rekla je Cvijanović.

Prema njenim rečima, donošenje te rezolucije "nije benigno, već je njen cilj ukidanje RS".

Cvijanovićeva je dalje kazala da RS ne podriva demokratiju, već samo insistira na stavu da demokratski izabrane institucije imaju pravo da donose zakone i da zakone ne mogu i ne smeju nametati neizabrani strani državljani.

Prema njenim rečima, BiH se poslednjih godina suočava sa delovanjem stranog intervencionizma, koje preti da ugrozi, ne samo Ustav BiH, već bezbednost i stabilnost zemlje, pa čak i celog regiona Zapadnog Balkana.

"Ovim pretnjama direktno doprinose oni koji BiH uporno drže u statusu kvazi-protektorata, gde se zaobilaze vladavina prava i demokratsko upravljanje, a autokratske, kolonijalističke strane intervencije sprečavaju pomirenje među našim narodima", ocenila je ona.

Cvijanović je iznela niz optužbi na račun visokog predstavnika Kristijana Šmita čiji je legitimitet osporila, navodeći da se on upliće u demokratske procese, pribegava sili, progoni političare u RS sudskim procesima, da se meša u izbore, kao i da krši međunarodno pravo.

Šmita i strani faktor u BiH je optužila i za rušenje unutrašnjih dogovora u BiH, koji su, kako je istakla, od suštinskog značaja za mir i stabilnost BiH.

Dodala je da je izvorna dejtonska ustavna struktura BiH značajno izmenjena delovanjem visokih predstavnika, navodeći da strani akteri u BiH uglavnom podržavaju Bošnjake, koji se zalažu za centralizovanu i unitarnu BiH.

Srpski član Predsedništva BiH je navela da pojedini bošnjački političari prete ratom, ističući da u BiH postoje radikalne terorističke ćelije, koje predstavljaju opasnost po mir u Evropi i svetu.

Visoki predstavnik Šmit: Ozbiljne pretnje po teritorijalni integritet BiH dolaze od lidera RS

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini (BiH) Kristijan Šmit izjavio je večeras da postoje pretnje po teritorijalni integritet BiH i da one dolaze od lidera iz Republike Srpske (RS).

"Pretnje po BiH postoje, jer predstavnici RS kontinuirano govore o otcepljenju, odvajanju entiteta od države. Dodik je nedavno izjavio da Bošnjaci mogu imati 25 posto teritorije. Neki su to shvatili kao prostor za etničke incidente", kazao je Šmit u svom obraćanju Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.

On je istakao da je njegov mandat da nadgleda sprovođenje Dejtonskog sporazuma i da za to ima podršku Saveta bezbednosti.

"Savet bezbednosti je više puta iskazao podršku mom radu. Već se radujem svom izveštaju narednog meseca", dodao je Šmit.

Osvrnuo se na izlaganje srpskog člana Predsedništva BiH Željke Cvijanović, koja je iznela teške optužbe na Šmitov račun, navodeći da se u njemu "ne poštuju činjenice ni pravni okvir BiH".

"Nadam se da shvatate da ovo nije mesto da govorimo o uvredama, ovo je mesto da razgovaramo jedni s drugima. Pozivam na više tačnosti, jedino što vidim je zlonamernost", kazao je Šmit.

On je istakao da kao visoki predstavnik mora da bude garant postojanja entiteta, koji su delovi BiH, koja ima međunarodni subjektivitet, dodavši da je RS integralni deo BiH.

Šmit je rekao da je i Cvijanovićka, prisustvujući skupovima "Granica postoji", prihvatila pozive da se blokira administrativna linija između dva entiteta, što je, kako je naveo, kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

"Kao visoki predstavnik smatram da BiH može doći u stanje politički nestabilnosti, ali to se može sprečiti vraćanjem na Dejtonski sporazum, pogotovo kad EU nudi put integracija", ocenio je visoki predstavnik.

On je za trenutnu političku krizu u BiH optužio lidere RS.

U Savetu bezbednosti večeras se održava sednica na kojoj se, na zahtev Rusije, raspravlja o stanju u BiH.

Na početku sednice, pomoćnik generalnog sekretara za Evropu, Centralnu Aziju i Ameriku Ujedinjenih nacija Miroslav Jenča rekao je da su se od jula prošle godine, kada se o stanju u BiH govorilo u Savetu bezbednosti, desile pozitivne, ali i zabrinjavajuće stvari.

Pozitivnim je naveo to što je BiH u martu dato zeleno svetlo za otvaranje pregovaračkog statusa za članstvo u EU.

Potom je naveo da su u skorije vreme iz BiH dolazile zabrinjavajuće izjave, koje se odnose na secesiju, negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, što može da ima uticaja na mir i pomirenje u BiH.

"Protiv Muslimana u BiH je počinjen genocid u i oko Srebrenice u julu 1995. godine i to je potvrdio i Međunarodni sud pravde", rekao je on, dodavši da sve političke vođe, kao i mediji, treba da pokažu poštovanje prema svim žrtvama, te da se posvete pomirenju i stabilnosti zemlje.

Nebenzja: Rusija je kategorički protiv rezolucije o Srebrenici

 Ruski ambasador pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja izjavio je večeras da je Rusija kategorički protiv rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN i dodao da svaka strana ima svoj dug prema drugom i da Srebrenica nije jedini mračna stranica tog rata. 

Istakao je da promovisanje nacrta rezolucije Generalne skupštine UN o genocidu u Srebrenici krši Dejtonski sporazum. 

"Taj nacrt je jednostran i politički motivisan", ocenio je on. 

Dodao je i da Rusija, kao garant Dejtonskog sporazuma kojim je u BiH okončano krvoproliće, ne može da zatvara oči na to što se sada dešava u zemlji. 

Prema njegovim rečima situacija u Bosni i Hercegovini se naglo pogoršava i da Savet bezbednosti UN mora da odreaguje i pomogne u sprečavanju sukoba. 

"Ne možemo da ostanemo po strani i ne reagujemo na krik za pomoć”, rekao je on i pojasnio da pismo srpskog člana predstavništva BiH Željke Cvijanović upućenog članicama SB UN govori o zabrinutosti srpskog stanovništva. 

Kako je rekao 30 godina Dejtonski sporazum je garant mira ali sada se već neko vreme krše njegovi principi navodeći da je poseban problem delovanje visokog predstavnika Kristijana Šmita koji se ponaša kao "apsolutni vladar", ali i da ga Zapad samo podstiče na takvo ponašanje.

Predstavnik Kine:Usvajanje rezolucije nije u skladu sa promocijom mira u BiH

Predstavnik Kine pri misiji Ujedinjenih nacija izjavio je večeras da bi predlagači rezolucije o Srebrenici trebalo da se konsultuju sa svim entitetima u Bosni i Hercegovini. 

On je na vanrednoj sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Bosi i Hercegovini rekao da usvajanje rezolucije bez saglasnosti sva tri entiteta nije u skladu sa promovisanjem mira u Bosni i Hercegovini. 

"Spremni smo da konstruktivno učestvujemo u diskusijama i dođemo do rešenja. Poštujemo suverenite i teritorijalni integritet BiH", rekao je on. 

Dodao je da bi trebalo promovisatri dijalog i nacionalno pomirenje, ali i da bi nametanje određenih rešenja dovelo do pogoršanja etničkih tenzija", rekao je on.

U Savetu bezbednosti večeras je počela sednica na kojoj se, na zahtev Rusije, raspravlja o stanju u BiH.

Izvor: Beta, Tanjug