Crveni tepih i medalje: Studenti ultramaratonci dočekani u Minhenu

Studneti koji trče štafetni ulitramaraton do Brisela dočekani su večeras u Minhenu ovacijama, crvenim tepihom i transparetnom "Minhen protiv mašinerije".

Foto: Medija tim studenata ultramaratonaca

Špalir predstavnika srpske dijaspore skandiarao je "Pumpaj, pumpaj" dok su studenti ultramaratonci utrčavali na crveni tepih posle današnje deonice od Salcburga duge 137 kilometara.

Niko od studenata, koji su krenuli iz Novog Sada 25. aprila i dosad pretrčali više od 1.000 kilometara nije odustao, ali je jedan od njih pauzirao zbog temperature, a njegovui štafetnu smenu su preuzele druge kolege, rekla je predstavnica studenata za N1.


Studenti maratonci pozvali su okupljene da odaju poštu žrtvama dva masovna ubistva 3. i 4. maja u OŠ "Vladislav Ribnikar" i selima Duboni i Malom Orašju i poginulima padu nadstrešnice u Novom Sadu.

"Za nas to nije tragedija koju pamtimo već rane koje nosimo u svakom kilometru koji pređemo. Večeras želimo da im posevtimo 18 minuta tišine, za sve njih i za njihove porodice", rekao je jedan od studenata.

U čast žrtvama simbolično su u obliku srca poređane i upaljene sveće.

Studente maratonce večeras će ugostiti ljudi iz dijaspore koji žive u Minhenu, a sutra ih očekuje ruta do Augsburga.

Podsetimo, više od 20 studenata iz Srbije započelo je 25. aprila 2025. godine štafetni ultramaraton iz Novog Sada ka Briselu, kako bi skrenuli pažnju Evropske unije na političku i društvenu krizu u Srbiji. Maraton je deo šireg protesta studenata protiv korupcije i za demokratiju, koji je prethodno uključivao biciklističku turu do Strazbura.

Sudenti koji štafetno trče od Novog Sada do Brisela sinoć su dočekani i u Salcburgu, a pre toga studenti su bili u Beču gde ih je dočekala ministarka spoljnih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger, rekavši da je ono što studenti žele – isto što želi i Evropska unija. 

Teodora Živković, član medicinskog tima rekla je ranije za Insajder da je prisustvo ministarke dalo "dodatni legitimitet" njihovoj borbi.

„To pokazuje, kako je ona sama rekla, da se zalažemo za vrednosti koje su i evropske vrednosti i koje zapravo dovode do jedne pravedne i demokratske države“, ističe Teodora.


Štafetni ultramaraton predviđa da svaki student trči od 5 do 15 km, zatim predaje štafetu drugom studentu, koji nastavlja da trči sledeći deo puta i tako do Brisela.

Ruta uključuju gradove poput Novog Sada, Osijeka, Varaždina, Maribora, Graca, Beča, Salzburga, Minhena, Ulma, Štutgarta, Strazbura, Liona, Luksemburga, Liježa i Brisela, gde bi trebalo da stignu 12. maja.

Studenti su se na ovaj korak odlučili nakon što je okončana biciklistička tura do Strazbura, a cilj i ove akcije je da se evropskim institucijama skrene pažnja na aktuelnu društvenu situaciju u Srbiji.  

U Briselu planiraju da uruče pismo evropskim zvaničnicima, pozivajući ih da se založe za ljudska prava i vladavinu prava u Srbiji.


Izvor: FoNet, Insajder