Brnabić: Napad na dekana Drida primer nasilja bez presedana u Srbiji
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osudila je danas, kako je rekla, nasilje nad dekanom Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Novom Sadu, Patrikom Dridom, i ocenila da se tako nešto nije moglo videti do sada u Srbiji.

Brnabić je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije podsetila da je taj fakultet jedan od onih koji je doneo odluku da se nakon pet meseci blokade vrati nastavi, i to onlajn, "kako se ne bi uznemiravali blokaderi". Ona je u više navrata incidente ispred DIF-a nazvala "fašističko divljanje".
Prema njenim rečima, to je bila odluka nastavno-naučnog veća i većine studenata na državnom fakultetu u Novom Sadu, navodeći da je to bila demokratska odluka u skladu sa ustavom i zakonima.
"Oni su danas pokušali da tu odluku sprovedu u praksu i suočili su se sa nasiljem kakvo Srbija ne pamti u obrazovnom sektoru, odnosno u našoj prosveti, koje ne priliči ni akademskim građanima ni studentima", rekla je Brnabić.
Ona je navela da su prvo pokušali da im zabrane ulaz, onda su uništili deo inventara na fakultetu, time što su stavljali stolove na vrata, onda su fizički nasrnuli na dekana Drida, povredili ga, a kada je Hitna pomoć pokušala da mu ukaže pomoć, prvo su pokušali da ga spreče da uđe u ambulantno vozilo.
"Povređenog su oborili na zemlju, vređali, udarali, pljuvali, gađali i vikali ne samo najpogrdnije reči na njegov račun, već smo čuli povike: 'Ubij ga'. Kada je uspeo da uđe u kola hitne pomoći, počeli su da guraju vozilo, opkolili ga i onda kao vrhunac ludila i primitivizma izbušili su gume na ambulantnom vozilu kako ne bi mogli da ga prevezu u Klinički centar Vojvodine", rekla je Brnabić.
Ona je istakla da ne može da se seti da se tako nešto moglo videti u Srbiji.
"Sve ovo pričam da bi razumeli dokle su stigli studenti blokadjeri, do kakve granice neljudskosti, do kojeg stepena bestijalnosti i promocije fašističke ideologije i da je profesor koji želi da uđe na fakultet izložen linču. Profesor Patrik Drid je želeo da uđe na svoj fakultet, izbacili su ga, vređili, tukli, ponižavali, povredili, bacili na zemlju i nisu mu dali da uđe u kola Hitne pomoći i onda su ta kola i uništili", rekla je Brnabić.
Navela je da je profesor Drid uz pomoć dva inspektora šepajući krenuo ka zdravstvenoj ustanovi da bi mu ukazali pomoć i da su ga i tada okupljeni pratili, gađali jajima, vređali i polivali vodom, a da je ispred njega hodao i snimao ga mobilnim telefonom Brajan Brković, jedan od aktivista koji je zajedno sa Dinkom Gruhonjićem, kako kaže, predvodio sve što se dešavalo.
"Jel' to ta pravedna Srbija? Jel' to ta demokratija koju nam obećavaju? Jel' to to svetlo na kraju tunela? Jel' to ta nada koja nas je sve ozarila? Jel' to to?", upitala je Brnabić.
Ona je kazala da incident ispred DIF-a u Novom Sadu nije prvi ni usamljeni takav incident i da se isti takav linč desio pre nekoliko nedelja na ulicama Novog Sada kada su, kako kaže, napadnuti članovi i simpatizeri SNS.
"Sada smo došli do toga da ste napali profesora, dekana, i zamalo ga ubili, povredili, isponižavali, uništili kola Hitne pomoći. Danas će nekom u Novom Sadu nekom biti potrebno to ambulantno vozilo. I taj neko, zbog studenota blokadera, neće moći ili ne onako brzo kako bi to bilo moguće sa još jednim ambulantnim vozilom, da dobije pomoć", rekla je Brnabić i dodala da se borba blokadera svela na fašističko divljanje.
Brnabić je kazala da je profesor Drid, kome nisu dozvolili da uđe na fakultet, svojevremeno bio reprezentativac Jugoslavije u džudou i sambou i da je predstavljao zemlju na međunarodnim takmičenjima i branio njene boje.
Dodala je da je Drid i međunarodni sudija najviše kategorije u džudou i sambou, da je učestvovao u organizaciji više od deset međunarodnih sportskih takmičenja, kao i da je predsednik Komisije za studentski sport pri Svetskoj sambou federaciji.
Brnabić je rekla da se Drid čitav život bori za sport, za studente i za mlade, a da je doživeo da ga rulja linčuje na ulici, zato što je želeo da ode na posao i da ispuni želju većine studenata sa svog fakulteta da nastave da studiraju.
"A kako se ne bi preterano zamerao blokaderima i ostavio prostor za razgovor, krenuli su sa online nastavom. Ništa od toga, ni njegov CV, ni to šta je radio, ni to koliko se u prošlosti borio za studente, ni to što je želeo da pokuša da nađe rešenje, ni to što je pet meseci trpeo blokade, dok zaista nije bila ugrožena akademska godina, nije ga spasilo od linča kom je bio izložen", rekla je Brnabić.
Izvor: Tanjug