Bivši predsednik Vrhovnog suda Kosova: Optuženima za sukob u Banjskoj ne može da se sudi u odsustvu

Ročište za optužene u slučaju sukoba u Banjskoj je odloženo, dok je bivši predsednik kosovskog Vrhovnog suda Fejzulah Hasani objasnio da, prema zakonu, suđenje u odsustvu za 43 optužena nije moguće, prenosi KoSSev.

Ilustracija. Foto: Tingey Injury Law Firm / Unsplash

Prvo ročište za optužene u slučaju sukoba u Banjskoj, koje je trebalo da se održi juče u Osnovnom sudu u Prištini, odloženo je na neodređeni datum zbog zahteva advokata, koji su tražili više vremena za uvid u spise predmeta i dokaze Tužilaštva.

Trojica optuženih, V.T., B.S. i D.M., pojavili su se pred sudom nakon hapšenja tokom sukoba u Banjskoj. U međuvremenu, za ostala 42 optužena, očekuje se mišljenje Vrhovnog suda o pitanju suđenja u odsustvu.

Specijalno tužilaštvo tereti 45 ljudi na čelu sa Milanom Radoičićem za terorizam i teška krivična dela protiv ustavnog poretka i bezbednosti Kosova.

Bivši predsednik Vrhovnog suda Fejzulah Hasani objasnio je da je, prema zakonskim izmenama iz 2023. godine, u nekim slučajevima dozvoljeno suđenje u odsustvu, ali da postoje specifični uslovi koji moraju da se ispune, piše KoSSev.

"Suđenje u odsustvu je isključeno 2023. godine, ali je izmenama zakona predviđena mogućnost suđenja u odsustvu. Međutim, postoje specifični uslovi kada se suđenje može održati u odsustvu. Prema članu 303. za svako krivično delo može se održati glavni pretres u odsustvu ukoliko je okrivljeni bio na prvom pretresu i nije ponovo došao na glavni pretres. Ali stav 7 ima izuzetak i kaže da kada su u pitanju krivična dela iz člana 104, uprkos uslovima iz stava 2, 2.2 i 2.3, suđenje se može održati u odsustvu. Za krivična dela iz člana 104. kaže da nisu propisani ratni zločin, genocid i zločin protiv čovečnosti, kao ni teška ubistva“, rekao je bivši predsednik Vrhovnog suda, prenosi KoSSev.

Dodaje se da je Hasani naveo i da "za teroristička dela i ona protiv ustavnog poretka, kao i u slučaju optuženih u Banjskoj, ne postoji mogućnost suđenja u odsustvu, zbog formulacije aktuelnog zakona“.

"Sa ovakvom zakonskom formulacijom kakva je, ne postoji mogućnost da se suđenje održi u odsustvu“, kaže Hasani.

"Paradoks je u tome kada je zakon nastao 2023., neko ko je za mene bio tužilac sa upitnim znanjem, tu je izgradio normu koja kaže da tužilac može da podigne optužnicu za svako krivično delo ukoliko je nedostupan (optuženi). Kakvu logiku ima da tužilac podiže optužnicu samo da bi je prebacio na sud, kad sud o tome ne može da presudi. Evo paradoksa koji postoji u Krivičnom zakoniku. Supremacija je pravno mišljenje samo kada je norma nejasna. A kada norma ima divergentnu primenu u sudovima Kosova… optužnica je jako dobro formulisana, ali kada je norma ugrađena u Zakonik o krivičnom postupku iz 2023. godine, trebalo bi da bude u normi da se uopšte ne poziva na član 104, već da se izričito pišu sva krivična dela protiv ustavnog poretka, onda nema problema”,  dodao je Hasani.

Izvor: KoSSev