Bećirović: Zemlje Zapadnog Balkana ne mogu postati članice EU bez snažne podrske SAD

Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane Zijad Bećirović ocenio je na 24. Beogradskom ekonomskom forumu da zemlje Zapadnog Balkana ne mogu postati članice EU bez snažne podrske SAD.

Zijad Bećirović, foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Bećirović je naveo da Srbija stoji čvrsto na evropskom putu i što je još važnije za region, ima strateško partnerstvo sa SAD i nedavno potpisan energetski sporazum.

On je u jučerašnjoj diskusiji o političkoj saradnji u regionu u kojoj je učestvovao i ambasador SAD Kristofer Hil, naglasio da su strateško partnestvo Srbije i SAD i energetski sporazum jako važni, jer EU ne bi bilo bez SAD.

 "Članstva država Zapadnog Balkana ne može biti bez snažne podrške SAD i mogu slobodno reći da imam utisak da SAD više podržavaju put zemalja Zapadnog Balkana u EU uključujući i Srbiju, nego pojedine zemlje članice", naveo je Bećirović. 

Bećirović je ocenio da 29 godina nakon tragičnog sukoba na području SFRJ ekonomska obnova i ekonomski prosperitet u regionu ni izbliza ne odgovaraju okolnostima.

Posetio je da je prošlo 29 godina od tragičnih sukoba na području bivše Jugoslavije i da je to, "kada se prevede na jezik posle Drugog svetskog rata, negde oko 1974. godine kada je Evropa blistala i bila obnovljena".

 "Mnogo pre toga radnici iz bivše Jugoslavije, a koji su ratovali sa Trećim rajhom, išli su u Nemačku da rade. Nažalost, mi imamo pokazatelje da ekonomska obnova i ekonomski prosperitet ni iz bliza ipak ne odgovaraju dostupnim okolnostima. Živimo u doba širokog spektra resursa i u globalizaciji. Nije isto bilo 1945. i 1946. kada je nije bilo ili je u blagom obliku počela", kazao je on.

Podsećajući da Srbija uskoro dobija prvog kardinala, zaključio je da je u regionu i Srbiji potrebno stvoriti konklavu širih društvenih aktera kako bi prevazišli postojeću situaciju. 

"Znamo tačno šta je i kakva je bila čija uloga u svim proteklim zbivanjima, ali ne smemo biti zarobljenici svih tih dešavanja. To su zaista teške stvari i mi nažalost, živimo dobrim delom u tom vremenu", kazao je on.

Izvor: Tanjug