BCLJP: Međunarodni dan ljudskih prava u atmosferi protesta studenata i advokata, i štrajka prosvete
Beogradski centar za ljudska prava danas je, povodom obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, podržao proteste studenata koji traže odgovornost za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, navodeći da samo insistiranjem na odgovornosti i neselektivnoj primeni zakona Srbija može ostati na demokratskom putu.
Međunarodni dan ljudskih prava u Srbiji protiče u atmosferi koju su obeležili protesti studenata, štrajk prosvetnih radnika, protest advokata i cele Advokatske komora Srbije, dok je najavljen i protest poljoprivrednika, saopštili su iz tog centra.
Podseća se da se i svakog petka u 11.52 na ulicama širom Srbije održavaju komemorativni skupovi građana koji odaju poštu stradalima u Novom Sadu, da su mesecima građani protestvovali boreći se protiv iskopavanja litijuma, kao i da su organizovani protesti zbog rušenja Starog savskog mosta i Hotela Jugoslavija.
Beogradski centar je ocenio da izostanak, nepravovremena i selektivna reakcija policije na učesnike protesta podstiče društvene tenzije, navodeći da se "provokatori štite", dok se privode i hapse aktivisti, mladi ljudi, kritičari predstavnika vlasti i opozicioni političari koji učestvuju na različitim protestima.
"S druge strane, izostaju istrage tužilaštva u procesuiranju više slučajeva torture i zlostavljanja od strane policije: smrt osumnjičenog u Policijskoj upravi u Boru, tortura nad gej mladićem u stanu u Beogradu, upad policije u neformalno romsko naselje u beogradskoj opštini Palilula, vezivanje za drvo i mučenje čoveka u Guči, prebijanje 74-godišnjeg čoveka u policiji u Novom Sadu", poručili su iz Centra.
Kako se navodi, izborne neregularnosti su zabeležene u decembru 2023. i junu 2024. godine uz brojne zloupotrebe, nasilje u toku samog izbornog dana, falsifikovanje potpisa podrške, masovne migracije birača, kršenja izbornih prava, pokazujući slabosti demokratije u Srbiji koje u svojim izveštajima konstatuju i Evropski parlament, Evropska komisija, Kancelarija ODIHR.
Ističe se da se Ustavni sud Srbije uopšte ne oglašava na podnete zahteve i inicijative u vezi sa kršenjem Ustava i izbornim neregularnostima, ali zato postupa po inicijativi multinacionalne kompanije u vezi sa iskopavanjem litijuma i reaguje na kritike jednog dela javnosti zbog upotrebe rodno senzitivnog jezika obustavljajući primenu dela Zakona o rodnoj ravnopravnosti.
Na loš položaj ljudskih prava građana i građanki Srbije utiče i stanje u medijima, atmosfera koja vlada u Narodnoj skupštini i sam način njenog rada, naveo je taj Beogradski centar.
Izvor: FoNet