Aktivistkinja Bralović o odluci EU: Branićemo Jadar, uslediće odgovor

Odluka Evropske komisije da projekat "Jadar" uvrsti među strateške projekte Evropske unije (EU) predstavlja "kapitulaciju demokratije nad novcem", ocenila je danas predsednica Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) Ljiljana Bralović i najavila dalje reakcije i naredne korake ekoloških aktivista i organizacija.

Gornje Nedeljice. Foto: Srđan Ilić

"Mogu oni da stave i uvrste šta god žele na svoje spiskove. Branićemo Jadar, pa makar oni dovezli tamo i tenkove, a ne samo bušilice", navela je Ljiljana Bralović za FoNet.

Ljiljana Bralović poručila je da se ekološki aktivisti nisu "raspustili" i da će uskoro uslediti odgovor.

Projekat "Jadar" kompanije "Rio Tinto" uključen je u listu projekata strateških sirovina van Evropske unije, saopšteno je danas u sedištu EU u Briselu.

Na listi, koju je predstavio potpredsednik Evropske komisije Stefan Sežurne, pored projekta "Jadar", nalazi se još 12 projekta eksploatacije nikla, grafita, litijuma i drugih sirovina u Kanadi, Norveškoj, Ukrajini, Kazahstanu, Zambiji, Brazilu, Južnoj Africi, Malaviju, Velikoj Britaniji, Madagaskaru, Grenlandu, Novoj Kaledoniji.

EU procenjuje se da je za početak rada 13 strateških projekata izvan EU potrebno ukupno kapitalno ulaganje od 5,5 milijardi evra.

Podsetimo, prema informacijama sa sajta EK, nosioci strateških projekata iz trećih zemalja, moći će da zatraže sastanke sa predstavnicima Evropske investicione banke (EIB), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i privatnih finansijskih institucija i dobiju od njih savete za finansiranje, što je, po svemu sudeći, ključni benefit evropske podrške.

Na tim sastancima, nosioci projekta bi mogli da dobiju savete o tome kako da obezbede kompletno finansiranje projekta, uzimajući u obzir privatne i javne izvore finansiranja, s posebnim fokusom na Global Gateway inicijativu. Global Gateway je, inače, strategija Evropske unije za ulaganje u infrastrukturne projekte i uspostavljanje ekonomskog partnerstva. Pokrenula ju je Evropska komisija, pod vodstvom Ursule fon der Lajen.

Kompanija Rio Tinto pozdravila je ovu odluku, navodeći da ona potvrđuje da se projekat može razvijati u skladu sa standardima EU.

Aktivista iz „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović rekao je ranije za Insajder da je narod taj koji odlučuje da li će se projekat "Jadar" realizovati.

"Narod Srbije neće rudnik. Evropa treba da shvati da vladavina prava koja važi kod njih, treba da važi i kod nas. Neće kopati", poručio je Kokanović.

Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) saopštio je ranije da se obratio pismom Evropskoj komisiji i poručio da „šta god Evropska komisija bude odlučila u vezi sa tim projektom, rudnika u dolini Jadra neće biti“.

Članovi akademske zajednice i studenti predali su 1. aprila Delegaciji EU u Srbiji zahtev da Evropska komisija odbaci predlog kompanije Rio Tinto da se Projekat "Jadar" uvrsti u listu strateških projekata za EU koji se realizuju u trećim zemljama.

Izvor: FoNet, Insajder