Insajder debata: Kakav je status Kosova – pitanje od million dolara (VIDEO)
Prisustvo dela opozicije, koja bojkotuje zasedanja Skupštine, na sednici o Kosovu zakazanoj za 27. maj i dalje je neizvesno. Bivši ministar za KiM Goran Bogdanović je u Insajder debati naveo da ni njemu, a ni predstavnicima Saveza za Srbiju „tamo nije mesto“, jer se, kako kaže, ništa nije promenilo od potpisivanja Sporazuma s narodom. S druge strane, član Predsedništva LDP Đorđo Žujović smatra da opozicija, barem za temu Kosova, treba da prekine bojkot rada parlamenta, dok Snežana Paunović iz SPS navodi da je samo razumela da na prestojećoj sednici „neće svi biti tu“.
„Da li ćemo biti u Skupštini 27. maja, nisam siguran. Mislim da nećemo, jer se ništa nije promenilo od onog dana kad smo potpisali Sporazum s narodom i obavezali se da, dokle god se ne promene uslovi rada u Skupštini, dok ne prestanu vređanja, omalovažavanja, dok ne bude normalna parlamentarna debata, nama nije mesto tamo”, rekao je Bogdanović.
Nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić naveo da bi učestvovao u posebnoj sednici Skupštine na kojoj bi se razgovaralo o Kosovu, predsednica parlamenta Maja Gojković zakazala je sednicu za 27. maj. Pozvani da prisustvuju su, pored predsednika, premijerka Ana Brnabić, članovi Vlade Srbije, direktor Kancelarije Vlade Srbije za KiM Marko Đurić, ali i poslanici opozicije, koji bojkotuju parlament.
Međutim, predstavnici opozicije nisu doneli ni konačnu niti jedinstvenu odluku o tome da li će prisustvovati sednici. Bivši ministar za KiM i nekadašnji član pregovaračkog tima za Kosovo Bogdanović naveo je da članovi Saveza za Srbiju ne žele da učestvuju u „nečemu što sigurno neće rešiti ništa”. S tim se nije saglasio Žujović, koji smatra da je pitanje Kosova tema zbog koje bi svi predstavnici opozicije trebalo da prekinu bojkot.
„Ne vidim razlog da se makar na temi Kosova ne prekine bojkot, da se kaže ono što ima da se kaže, da se neke organizacije koje su potpisale taj sporazum s narodom odluče da se vrate u Skupštinu da učestvuju na tom zasedanju”, rekao je Žujović.
S druge strane, nekadašnja koordinatorka opštine Dečani na Kosovu i članica SPS-a Snežana Paunović je, gostujući u Insajder debati, navela da ne očekuje da postoji nešto oko čega će se složiti poslanici u Skupštini.
„Ja sam razumela da nećemo svi ni biti tu da bismo uopšte mogli da razgovaramo i dođemo do neke tačke oko koje ćemo se složiti. Želim da verujem da ćemo svi biti tu, da ćemo svi reći šta mislimo, sa svim razlikama koje imamo, da ćemo doći do te jedne tačke. Ja sam i dalje u najvećoj depresiji iz razloga što Albanci na KiM oko svega imaju konsenzus, Srbi nemaju ni oko čega”, ocenila je Paunović.
Žujović: Trenutno se pregovara samo o tome dokle će trajati srpske zablude
„Kosovski čvor, kosovski problem, pitanje Kosova“ - samo neki su od načina na koji su predstavnici vlasti u prethodne tri decenije govorili o Kosovu. Ono što je sigurno jeste da prethodnih šest godina nije održana sednica Skupštine Srbije na kojoj se razgovaralo samo o Kosovu, a bivši ministar za Kosovo Goran Bogdanović smatra da je i danas odgovor na pitanje kakav je status Kosova „pitanje od milion dolara“.
Izveštaj o trošenju novca na Kosovu
Izveštaj Anketnog odbora o zloupotrebama sredstava iz budžeta Srbije, namenjenih najugroženijima na Kosovu, u periodu od 2000. do 2012, usvojen je na sednici Odbora u aprilu 2014. godine. U tom dokumentu su praktično potvrđene činjenice iznete u serijalu Insajdera “Patriotska pljačka” u kom su otkrivene brojne zloupotrebe trošenja novca namenjenog Kosovu.
Iako je prošlo već pet godine od njegovog usvajanja na Anketnom odboru, on se do danas nije našao pred poslanicima na sednici Skupštine Srbije. Na pitanje novinarke da li će poslanici tražiti da se Izveštaj stavi na dnevni red, Bogdanović kaže da su već tražili.
„Mi smo to na skupštinskom Odboru za KiM više puta tražili, zbog čega nije - to stvarno nije pitanje za mene. Posle sedam godina je uzaludno postaviti to pitanje”, smatra Bogdanović.
S druge strane, Paunović je rekla bi i danas predložila stavljanje izveštaja na dnevni red, dok Žujović smatra da se o njemu „nikada neće razgovarati“, jer „bivši saradnici jedni drugima „ne vade oči“.
„Ja bih voleo da znam kakav je trenutno status Kosova i Metohije, ne samo ja, i vi i građani Srbije, a posebno mi Srbi koji živimo na Kosovu”, naveo je Bogdanović.
Od kraja prošle godine predsednik Vučić je nekoliko puta u javnosti pomenuo ideju „razgraničenja” koja bi rešila pitanje Kosova, ali javnosti nije predočeno šta razgraničenje tačno podrazumeva. Bogdanović je rekao da se oko toga, prema informacijama koje je on čuo od međunarodnih ambasadora, ništa konkretno nije pričalo.
„Ono što meni međunarodni zvaničnici govore, možda to nije istina, je u stvari da to razgraničenje podrazumeva, što se tiče albanske strane, bivšu opštinu Lešak, deo Kopaonika, do Drena”, naveo je Bogdanović i dodao da „moramo biti svesni da niti Albanci, niti predstavnici međunarodne zajednice, nisu spremni ni da razgovaraju ni o Gazivodu, ni o Trepči”.
Prema mišljenju Paunović, razgraničenje ne podrazumeva „neku grubu granicu“, ali ona smatra da bi ono trebalo da bude finale svih ostalih problema koji su bili na stolu.
„Mi nismo došli do finala koji bi narodu mogao biti predložen kao nešto o čemu se razgovaralo i što je dogovoreno pred zvaničnicima Evrope, između te dve strane koje skoro tri decenije imaju problem, da ne govorimo o tome da je to istorijski problem”, ocenila je Paunović.
Član Predsedništva LDP-a Žujović je naveo da je alternativa nepostizanju dogovora - izvesni rat.
„Trenutno se pregovara samo o tome dokle će trajati srpske zablude“, ocenio je on.
Glasanje na Severu Kosovu samo s kosovskim dokumentima
Pre nekoliko dana u četiri opštine na Severu Kosova raspisani su vanredni izbori za gradonačelnike na kojima je pobedila Srpska lista, jedina srpska partija koja je učestvovala. Kako je saopštio CIK, glasanju je, prvi put, bilo moguće pristupiti samo sa kosovskim ličnim kartama.
To je, kako je ocenio Žujović, odgovor na pitanje da li je Kosovo nezavisna država.
„Izgleda da smo mi jedini narod koji sve isto vidi, a različito tumači istinu koju vidi. Normalno je da se glasa s kosovskim papirima, s kojim drugim da glasate“, upitao je Žujović i dodao da je to tako jer je „svaka sledeća ponuda gora od one koju ste prethodno imali“.
Međutim, Paunović je u Insajder debati rekla da „ne razume zašto je to izazvalo toliko pažnje”.
„Vi ne možete očekivati od ljudi koji na toj teritoriji trenutno žive kao manjina da se ne prilagode onome što im je nametnuto. Mi možemo i ne priznajemo državu Kosovo, ali to ne znači da realnost, naročito za ljude južno od Ibra, nije drugačija”, smatra Paunović.
Bogdanović se s time saglasio, ali i rekao da se onda ne može tvrditi da je Kosovo „srpska južna pokrajina”.
„Ne možete vi da stalno pričate da je to država Srbija, a druge strane vi imate dole i biračke odbore i izbore po kosovskim zakonima i sve čega nije bilo do Briselskog sporazuma. Nemojte da se pravimo ludi”, naveo je Bogdanović.