Novinari Insajdera rade vesti od kuće, a za vas smo izabrali i sadržaje uz koje će vreme da vam proleti
Poštovanje preporuka lekara glavni je način da odbranimo i sebe i druge od zaraze koronavirusom. Ostanak kod kuće je najvažnija mera. Toga se pridržavaju i novinari i ostali zaposleni u Insajderu dok za vas svakodnevno, uglavnom od kuće, pripremaju vesti na sajtu, emisije Nedelja pod lupom Insajdera, Male velike priče i Insajder debatu.
Kako umiriti decu, ali i vreme ispuniti kvalitetnim sadržajem pitanje je s kojim se mnogi suočavaju.
Neke od predloga donosi i sajt Digitalna solidarnost.
Uz apel da ostanete kod kuće, donosimo predloge zanimljivih i korisnih besplatnih sadržaja koje ćemo svakodnevno dopunjavati. Vaše predloge očekujemo u komentarima.
#OstaniKodKuće
Fintin platforma namenjena deci uzrasta do devet godina i besplatna je za vreme vanrednog stanja. Slova, brojevi, pitalice, slagalice, bojanke, igrice i avanture mogle bi i zabaviti i podučiti mališane.
Predstave beogradskog Malog pozorišta „Duško Radović" moći će da se gledaju preko interneta. Prva predstava „Knjiga o Džungli" već je na njihovom Jutjub kanalu, a namenjena je deci starijeg predškolskog i mlađeg školskog uzrasta. Predstave bez publike na svojim kanalima emituje i Pozorište lutaka Pinokio i Tetar Vuk koji predstave igra subotom u podne i one su dostupne 24 sata od postavljanja na njihovom kanalu.
Nagrađivana književnica za decu Jasminka Petrović pokrenula na svom Jutjub kanalu program „Čitanjac, igranjac...”, u okviru kojeg čita delove svojih knjiga i daje deci zadatak. Priču čita autorka, a zadatak osmišljava Bojana Lukić, vizuelna umetnica.
Beogradska filharmonija poklonila je deci i njihovim roditeljima muzičke programe za najmlađe pa se tako mogu poslušati „Peća i vuk“, „Karneval životinja“ i „Veštica i maestro“.
Za one malo starije, tu je sajt SuperŠkola koji je namenjen đacima od 5. do 8. razreda za lakše i kvalitetnije učenje od kuće. Sadrži oko 700 video lekcija iz četiri predmeta, 1.500 postupno rešenih zadataka, 1.300 pitanja u testovima znanja i još mnogo toga. Istom uzrastu namenjena je i platforma Shtreber uz onlajn lekcije i tetove i to kroz igru. Osnovci besplatne video lekcije iz matematike i fizike, ali i za završni ispit mogu naći na platformi Uči slobodno.
Izdavači udžbenika otvorili su svoj sajtove za besplatne onlajn udžbenike i učionice. Među onima koji su to učinili bili su Vulkan i Klet.
Tokom vanrednog stanja besplatne su i knjige i lektira za učenje engleskog Pearson reader. Portal Digitalna solidarnost donosi i neophodne kodove za osnovce: ESSFMP-MASS-POME-SYNC-RUBY-MAGE, a za srednjoškolce: ESSFMR-GAEA-POME-SYNC-CATO-HOPE.
Onim starijim i ambicioznijim moglo bi biti zanimljivo da sami naprave svoje sajtove. Krojačeva škola nudi mogućnost besplatnih onlajn kurseva za kodiranje, ali i drugih u oblasti IT i mogućnost obuke u pravljenju vrhunskog CV-a i motivacionog pisma. Besplatne obuke i onlajn kurseve u oblastima IT tehnologija nudi i Semos.
Delfi knjižare i izdavačka kuća Laguna poklanjaju građanima po jednu besplatnu knjigu po izboru koja se preuzima na njihovoj aplikaciji uz kod DELFI20.
Narodno pozorište ima onlajn predstave, a Atelje 212 svakog utorka, četvrtka i subote na Fejsbuk strani od 20 sati emituje snimljene predstave.
Niški džez festival Nišvil saopštio je da će emitovati na svom sajtu sve koncerte održane prethodnih godina, dok traje vanredno stanje, a gledaocima su dostupni i intervjui sa najpoznatijim učesnicima festivala.
Hrvatski striming servis Pickbox NOW omogućio je besplatno korišćenje svoje usluge širom regiona. Sve serije, filmovi i dokumentarne emisije dostupne su neograničeno na području Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Severne Makedonije i Crne Gore. Za pristup svim sadržajima iz ponude dovoljna je samo registracija, bez unosa podataka za plaćanja i to bilo na sajtu pickbox.tv ili na aplikaciji Pickbox NOW.
Odlične dokumentarce možete gledati i na sajtu Međunarodnog filmskog festivala u Amsterdamu IDFA.
Na sajtu volimdokumentarce.net možete pogledati veliki broj dokumentarnih filmova koji su dostupni za gledaoce iz zemalja regiona.
Dokufest objavio je da će dnevno emitovati kratke dokumentarne filmove, koje možete pogledati na njihovom sajtu, a mogu se pogledati i brojni filmovi iz fundusa Jugoslovenske kinoteke.
Jutjub kanal Kulturno-umetničkog programa RTS-a sadrži više od 140 snimaka predstava i TV teatra, budući da kreativna spona pozorišta i televizije postoji još od samog osnivanja TV Beograd 1958. godine. Prvi sačuvani snimci datiraju iz 1967.
Virtuelne šetnje nudi Galerija Matice srpske, na sajtu Narodnog muzeja Pančevo mogu se videti i predmeti koji dosad nisu bili dostupni posetiocima, a virtuelnu postavku ima i Narodni muzej.
Onlajn pristup muzeju, omogićio je i Muzej naivne i marginalne umetnosti (MNMU), a više o ovome pogledajte na njihovoj Fejsbuk stranici, Instagram profilu i veb sajtu pod nazivom MNMU – Laboratorija Kreativnosti.
Osim ovih, dostupni su i drugi svetski muzeji. Ovo je prilika da obiđete Versaj, Luvr i Musée d’Orsay u Parizu, Uffizi Gallery u Firenci, Pergamon Museum u Berlinu, čarobni Rijksmuseum u Amsterdamu, British museum u Londonu, Guggenheim Museum u Njujorku, The J. Paul Getty Museum u Los Anđelesu vašingtonsku National Gallery of Art, MASP u Sao Paulu, meksički National Museum of Anthropology, National Museum of Modern and Contemporary Art u Seulu…
Brojni su i onlajn koncerti, pa takopopularni BH bend Dubioza kolektiv svakog ponedeljka u 20.30 organizuje Quarantine Show - na Jutjubu.